Japonské sondě Akatsuki se nepodařilo zakotvit u Venuše
Japonská vesmírná agentura JAXA oznámila, že její meziplanetární sonda Akatsuki (označovaná také jako Venus Climate Orbiter nebo Planet-C) nezvládla stabilizaci orbitální dráhy kolem Venuše. Sonda zahájila zpomalovací manévry a chystala se vstoupit do gravitačního pole planety. Náhle však přerušila komunikaci a bylo ztraceno spojení.

Akatsuki Japonská orbitální sonda, která měla od prosince 2010 obíhat planetu Venuši. Manévr pro zpomalení a umístění sondy na oběžnou dráhu kolem se nezdařil, sonda nyní obíhá kolem Slunce.
Hitoshi Soeno, mluvčí JAXA, sdělil na tiskové konferenci, že vedení mise má nyní sondu plně pod kontrolou a znovu se pokusí o manévr zhruba za 6 let. V té době se sonda po oběhu Slunce opět přiblíží k Venuši a bude možné se o vstup na orbitu znovu pokusit. Akatsuki je druhý pokus JAXA o meziplanetární misi. V roce 1998 Japonsko vyslalo misi NOZOMI (Planet-B) k Marsu, ta se však kvůli problémům s elektroinstalací nezdařila. Sonda místo vstupu na orbitu Marsu kolem něj proletěla a je nyní na asi dvouleté heliocentrické dráze.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Venuše
Vesmírná sonda Solar Orbiter proletěla kolem Venuše, aby upravila svou trajektorii na cestě ke Slunci
Evropsko-americká sonda Solar Orbiter na své cestě ke Slunci proletěla 27. prosince kolem Venuše. Sonda proletěla ve vzdálenosti 7 500 kilometrů od horních vrstev atmosféry planety a využila její gravitace pro úpravu své trajektorie. Do roku 2030 se Venuši přiblíží ještě 7x.
Indie se chystá vyslat vesmírnou sondu k Venuši
Indická vesmírná organizace ISRO se chystá v prosinci 2024 poslat vesmírnou sondu k Venuši. Původně plánovala start mise Shukrayaan v polovině roku 2023, ale pandemie koronaviru způsobila odložení o více než rok. Na misi se kromě indických organizací buou podílet také instituce z Francie, Německa, Švédska a Ruska.
celý článekNová analýza dat ukazujících fosfan v oblacích Venuše, potvrdila jeho přítomnost, ale v menším množství
Když tým vědců vedených Jane Greavesovou oznámil v září objev fosfanu v atmosféře Venuše, objevilo se několik oponujících studií. Závěry vědců vyvolaly ve světě velký zájem, přítomnost této látky by totiž mohla znamenat existenci života na sousední planetě. Nová analýza dat z teleskopu ALMA fosfan v atmosféře Venuše potvrzuje, avšak v menším množství, než bylo v původní studii.
Podívejte se na videu, jak evropsko-japonská sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše
Vesmírná sonda BepiColombo využila na svojí cestě k planetě Merkur gravitaci Venuše, aby korigovala svou oběžnou dráhu. Při tomto průletu 15. října operátoři mise využili příležitosti a vyzkoušeli některé z instrumentů určených pro průzkum Merkuru.
celý článekMožný život na Venuši: astronomové detekovali v atmosféře sousední planety látku, kterou na Zemi produkují bakterie
Astronomům se podařilo detekovat molekuly fosfanu v atmosféře planety Venuše. Jde o překvapivý objev, tato látka totiž na Zemi vzniká v průmyslových procesech nebo za přispění živých organismů. Pro detekovanou koncentraci v atmosféře Venuše zatím vědci nemají žádné jednoznačné vysvětlení. Mohla by vznikat v dosud neznámých chemických procesech, nebo by mohla být produktem živých organismů žijících v oblacích planety.
celý článekSpolečnost Rocket Lab chce v roce 2023 podniknout první soukromou misi k Venuši
Společnost Rocket Lab dnes provozuje raketu Electron, která levně vynáší malé náklady na nízkou oběžnou dráhu Země. Společnost má nicméně ambicióznější plány, ať už se jedná o nabídku vynášení nákladu na oběžnou dráhu, nebo nově také mise za oběžnou dráhu Země.
celý článekVědci pozorují v atmosféře Venuše jevy, které na žádné jiné planetě zatím nebyly zaznamenány
V hloubi husté atmosféry Venuše, pouhých 50 kilometrů nad povrchem se vyskytuje narušení mraků dlouhé až 7 500 kilometrů. Tento jev nyní vědci zpětně identifikovali na snímcích starých 35 let. Extrémně hustá atmosféra sousední planety tak získává další unikát - podobný jev totiž na jiné planetě zatím pozorovaný nebyl.
celý článek