do not follow here
Venuše < LIVING fUTURE

Podle nové studie se v atmosféře Venuše nenachází fosfan, ale oxid siřičitý

Když v září 2020 vědci oznámili detekci fosfanu v atmosféře Venuše, vyvolalo to velký zájem po celém světě. Přítomnost této sloučeniny by mohla znamenat existenci života na sousední planetě. Nová interpretace vědeckých dat však přináší uklidnění, stejný pozorovaný efekt by totiž mohl být způsoben přítomností oxidu siřičitého. Který navíc dává na Venuši větší smysl.

MiseStartStatus
missions icon Shukrayaan-1 12 / 2024 Plánovaná
missions icon Venus Life Finder Mission 1 01 / 2025 Plánovaná
missions icon DAVINCI+ 2029 Plánovaná
missions icon VERITAS 2031 Plánovaná
missions icon EnVision 2031 Plánovaná


Aktuálně

19:58
04.12.
Pokud na Venuši existuje fosfan, není ho mnoho. Takové jsou závěry další studie vedené M. Cordinerem.obrázek ke zprávě
Data posbíraná radioteleskopy JCMT a ALMA ukazovala absorpční čáry, které vědci původně interpretovali jako způsobené přítomností fosfanu. Jeho přítomnost ale nebyla snadno vysvětlitelná, na Zemi jej vytváří bakterie nebo průmyslová výroba.

Nová analýza nyní ukazuje, že stejná pozorovaná data by mohla být způsobena také přítomností oxidu siřičitého. Obě látky produkují podobné absorpční čáry v blízkosti frekvence 266,94 GHz. Vědci se původně přiklonili k fosfanu, protože předpokládali nízký podíl oxidu siřičitého. Data z radioteleskopu ALMA ale zřejmě byla zkreslena fenoménem označovaným jako spektrální liniová difuze, která uměle zeslabila jeho signál.

Alternativní interpretace absorpčních linií v atmosféře Venuše poskytuje jednodušší vysvětlení. Vědecká komunita nicméně nadále zkoumá zmíněný signál a hledá jeho nejpravděpodobnější příčiny. Nové informace by měly přinést také nové vědecké mise k sousední planetě a také průlety jiných sond, které Venuši využívají pro gravitační asistenci.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Venuše

tag icon
Další články z kategorie
Venuše
Načítám stránku...
x zrušit