Snaha o probuzení marťanského roveru Spirit

Spirit je jedno z dvojčat, které přistály na Marsu před šesti lety. Jejich mise měla původně trvat pouhé tři měsíce, namísto toho se sondy projížděly po povrchu Marsu ještě několik let po přistání. Sonda, která přistála na Marsu první, Spirit, se odmlčela v březnu 2010, kdy v oblasti nastala zima. Dnes se vědci v Jet Propulsion Laboratory snaží robota na dálku znovu vzkřísit.

Rover Spirit

Rover Spirit robotické vozítko, které přistálo v roce 2004 na Marsu a operovalo podle příkazů ze Země až do roku 2010. Poslední pokusy o znovunavázání komunikačního spojení ustaly na jaře 2011. Stejný design má i sesterská sonda Opportunity.Po dlouhé zimě totiž nastává opět marťanské jaro a Spirit získává den co den stále více slunečního svitu, který by měl dobít jeho baterie a nažhavit jeho přístroje. Podmínky na Marsu ale nejsou nakloněny dlouhodobému přežití robotů. Rozsáhlé písečné bouře víří jemný prach, který se dostává do kloubů robota, možná i dovnitř k měřícím přístrojům. Výrazné výkyvy mezi denními a nočními teplotami stavu robota také zrovna nepomáhají.

"Množství sluneční energie, kterou má Spirit k dispozici, se každým dnem navyšuje. Snažíme se teď zvýšit šance Spiritu na jeho probuzení a opětovné nastartování." Řekl John Callas, manažer celého projektu. "Očekávali jsme, že robot se přes zimní období přepne do hibernačního stavu, kdy pouze udržuje baterie při provozuschopné teplotě a pamatuje si hodiny, vše ostatní je vypnuto." Podle dalšího vyjádření Johna Callase je možné že velmi nízké teploty poškodili rover a to je důvodem proč se neozývá.

Někteří vědci v NASA už pesimisticky ani nepočítají se vzkříšením Spiritu a pomalu se začínají soustředit na misi, která by měla začít právě letos. Jejím cílem je dopravit na Mars nového robota, většího, rychlejšího, komplexnějšího, schopného provádět více experimentů než jeho předchůdci. Vozítko Curiosity by mělo k Marsu odstartovat koncem roku 2010.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Mars