do not follow here
Oběžná dráha < LIVING fUTURE

Subatomární bouře na oběžné dráze vysílají nabité částice do Zemské atmosféry

Vesmírné počasí (space weather) je stále více zkoumaná oblast, zejména proto, že sluneční aktivita vyvolává na planetě i v jejím okolí rozmanité procesy, které mohou velmi negativně ovlivnit civilizaci na povrchu i na oběžné dráze. Pětice družic THEMIS studuje magnetické pole Země a v lednu se jim společně s počítačovými modely podařilo odhalit původ zrychlení subatomárních částic, které vznikají v sub bouřích (substorm).Podle Maha Ashour-Abdalla, vedoucí fyzičky týmu jehož studii na konci ledna publikoval vědecký magazín Nature Physics, bylo záhadou odkud pochází zrychlené elektrony, které se v průběhu sub bouří běžně objevují. Až za pomoci pětice družic THEMIS, které, každá na jiné oběžné dráze kolem Země, měřili energetické hodnoty částic v průběhu sub bouří se vědcům podařilo zjistit jak celý proces funguje. 

Sub bouře vznikají na polokouli odvrácené od Slunce, asi ve třetině vzdálenosti od Země k Měsíci. V tomto místě se ukládá energie ze slunečních větrů, ale také zde často dochází k rozpojování a následnému spojování magnetických čar, které spojují obrovskými oblouky magnetické póly Země. V momentě znovuspojení magnetických čar dochází k uvolnění nastřádané energie v explozi, která do všech směrů vysílá nabité subatomární částice.

Nově získaná data ukazují, že nabité částice v bodě znovuspojení čar magnetického pole Země mají nižší energetické hodnoty než částice blíže k zemské atmosféře. Podle studie týmu Maha Ashour-Abdalla nabírají částice energii tím, jak na cestě k Zemi procházejí dalšími siločarami magnetického pole a postupně nabývají energii, která u Země dosahuje až desetinásobku v porovnání v oblasti jejich vzniku.

Studium sub bouří a pochopení procesů, které je doprovází je nezbytné pro pochopení fungování vesmírného počasí, které s rozšiřováním lidských aktivit ve vesmíru nabývá na stále větší důležitosti. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Oběžná dráha

tag icon
Další články z kategorie
Oběžná dráha
Načítám stránku...
x zrušit