do not follow here
Oběžná dráha < LIVING fUTURE

Raketoplán v sobotu úspěšně zakotvil u ISS

O čtvrt na devět středoevropského času zakotvil pod taktovkou pilota Steve Lindseyho raketoplán Discovery na oběžné dráze nad Austrálií u Mezinárodní vesmírné stanice. Dokování proběhlo pouze s minimálním zpožděním oproti původnímu plánu a kompletně bez problémů.Raketoplán Discovery odstartoval z Floridy ve čtvrtek večer středoevropského času směrem k ISS, plánované rendez-vous s vesmírnou stanicí je v sobotu kolem osmé hodiny večerní. Během pátečního letu astronauti zkontrolovali tepelný štít, hledali následky nárazu odlomených kusů izolační pěny, která se uvolnila při čtvrtečním startu. Žádné následky kolize byly nalezeny a také ostatní systémy Discovery fungují v pořádku.

Kromě dvou nových menších modulů a humanoidního robota Robonaut 2 s sebou Discovery veze na stanici také 29 experimentů. Patří mezi ně biologické studie jako například zkoumání růstu rostlin nebo vývoje bakterií. Jeden z experimentů se zaměří také na studium lidského kardiovaskulárního systému při delších pobytech ve vesmíru. 

Mezi novým vybavením je i zařízení na studium vaření ve vesmíru Boiling eXperiment Facility (BXF). Zklamu všechny kulináře, když dodám, že nejde o vaření jídla, ale o studium chování materiálů při teplotách vyšších než bod varu v podmínkách mikrogravitace.


Další aktuální zprávy z mise raketoplánu Discovery vám budeme postupně přinášet.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Oběžná dráha

tag icon
Další články z kategorie
Oběžná dráha