Oběžná dráha < LIVING fUTURE

Raketoplán v sobotu úspěšně zakotvil u ISS

O čtvrt na devět středoevropského času zakotvil pod taktovkou pilota Steve Lindseyho raketoplán Discovery na oběžné dráze nad Austrálií u Mezinárodní vesmírné stanice. Dokování proběhlo pouze s minimálním zpožděním oproti původnímu plánu a kompletně bez problémů.Raketoplán Discovery odstartoval z Floridy ve čtvrtek večer středoevropského času směrem k ISS, plánované rendez-vous s vesmírnou stanicí je v sobotu kolem osmé hodiny večerní. Během pátečního letu astronauti zkontrolovali tepelný štít, hledali následky nárazu odlomených kusů izolační pěny, která se uvolnila při čtvrtečním startu. Žádné následky kolize byly nalezeny a také ostatní systémy Discovery fungují v pořádku.

Kromě dvou nových menších modulů a humanoidního robota Robonaut 2 s sebou Discovery veze na stanici také 29 experimentů. Patří mezi ně biologické studie jako například zkoumání růstu rostlin nebo vývoje bakterií. Jeden z experimentů se zaměří také na studium lidského kardiovaskulárního systému při delších pobytech ve vesmíru. 

Mezi novým vybavením je i zařízení na studium vaření ve vesmíru Boiling eXperiment Facility (BXF). Zklamu všechny kulináře, když dodám, že nejde o vaření jídla, ale o studium chování materiálů při teplotách vyšších než bod varu v podmínkách mikrogravitace.


Další aktuální zprávy z mise raketoplánu Discovery vám budeme postupně přinášet.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Oběžná dráha

tag icon
Další články z kategorie
Oběžná dráha