Raketoplán Discovery odstartoval na svou poslední cestu k Mezinárodní vesmírné stanici

25. 2. 2011
ISS Raketoplán Oběžná dráha Robonaut Dragon Lety do vesmíru

Ve čtvrtek několik minut před jedenáctou hodinou večerní středoevropského času odstartoval na svou poslední cestu raketoplán NASA Space shuttle Discovery. Start proběhl s mírným zpožděním oproti původnímu termínu, ale nakonec byl úspěšný a raketoplán dosáhl oběžné dráhy. V průběhu předstartovních příprav bylo zřejmé, že technici NASA chtějí mít skutečnou jistotu, že bude zajištěno bezpečí astronautů na palubě. Zážeh motorů Discovery byl nakonec natahován až ke konci startovacího okna pro cestu k ISS.

Raketoplán Discovery

Raketoplán Discovery Poslední noc před posledním letem raketoplánu Discovery.Při oddělení hlavního palivového tanku došlo k nárazu větších kusů pěny do pláště raketoplánu. Podle odborníků ale k incidentu došlo velmi vysoko, v podstatě už ve vesmírném vakuu a škoda na Discovery by měla být minimální. Vedení mise ale nechce nechat nic náhodě a plášť orbitální lodi bude před návratem do atmosféry ještě důkladně prozkoumán.

Cílem raketoplánu je Mezinárodní vesmírná stanice, na kterou dopraví jak zásoby pro život astronautů, tak několik novinek, které rozhodně učiní život astronautů na oběžné dráze zajímavější. Kromě nových modulů Express Logistics Carrier-4 (ELC-4) a Permanent Multipurpose Module (PMM), se na oběžnou dráhu poprvé podívá také humanoidní robot Robonaut 2, přezdívaný R2.

Mise STS-133 by měla být jednou ze tří posledních výprav amerických raketoplánů. Během této mise astronauti Bowen a Drew uskuteční dvě vesmírné vycházky, jejichž účelem je zejména údržba a příprava stanice pro instalaci nových součástí. Ke konci poslední vycházky ještě do speciální lahve naberou "kus vesmíru" pro muzeum v Japonsku. Stejná posádka raketoplánu už absolvovala několik misí, což je činí jedním z nejzkušenějších týmů astronautů.

Discovery bude při své misi testovat navigační systém společnosti SpaceX, který by měl být později nainstalován na její vesmírné lodi Dragon. Technologie Laser Imaging Detection and Ranging (LIDAR) v přístroji DragonEye v budoucnu pomůže Dragonu s navigací při dokování u orbitální stanice. Software měří pomocí laseru dobu, která trvá světelnému paprsku než se odrazí od ISS, a na základě těchto měření vytváří 3D obraz, podle kterého naviguje až k zakotvení u stanice. 

Pokud vás zajímají aktuální informace z mise STS-133, Astronautka Nicolle Stott bude v jejím průběhu aktualizovat svůj profil na sociální síti Twitter (uživatelské jméno Astro_Nicole).
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie ISS

Společnost Axiom finalizuje smlouvy pro první zcela soukromou misi k ISS v příštím roce

25. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Společnost Axiom finalizuje smlouvy pro první zcela soukromou misi k ISS v příštím roceUž v říjnu příštího roku by měla proběhnout první kompletně soukromá mise k Mezinárodní vesmírná stanici. Během ní poletí na oběžnou dráhu tři vesmírní turisté spolu se zkušeným astronautem Michaelem Lopez-Alegriou vesmírnou lodí Crew Dragon. Celá mise by měla trvat 10 dní. Smlouvy s NASA, SpaceX a vesmírnými turisty by měly být podepsány do konce letošního října.

celý článek

Boeing plánuje druhý testovací let Starlineru na prosinec, nebo leden. S posádkou půl roku poté

31. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Boeing plánuje druhý testovací let Starlineru na prosinec, nebo leden. S posádkou půl roku potéSpolečnost Boeing oznámila, že práce na její vesmírné lodi CST-100 Starliner pokračují bez potíží. Firma nyní počítá s opakovaným testovacím letem k ISS na konec tohoto, nebo začátek příštího roku. První let Starlineru s posádkou by pak mohl proběhnout v polovině příštího roku.

Další let vesmírné lodi Dragon s posádkou je v plánu na 23. října tohoto roku

15. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Další let vesmírné lodi Dragon s posádkou je v plánu na 23. října tohoto rokuPrvní ostrý let posádky ve vesmírné lodi Crew Dragon proběhne 23. října. Mise Crew-1 vynese čtveřici astronautů na ISS, kteří zde zůstanou zhruba půl roku. Původně byla mise v plánu už na konec září, NASA ale nakonec vybrala říjnový termín, protože v září budou je stanici přilétat automatické nákladní lodě.

celý článek

V Mexickém zálivu přistála vesmírná loď Crew Dragon s posádkou

3. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

V Mexickém zálivu přistála vesmírná loď Crew Dragon s posádkouV neděli završila dvoučlenná posádka druhý testovací let vesmírné lodi Crew Dragon, když úspěšně přistála na mořské hladině. Nová vesmírná loď od společnosti SpaceX tak splnila podmínky pro certifikaci od NASA a bude moci dopravovat astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici. Jedná se o první soukromě vyvinutou vesmírnou loď pro posádku.

celý článek

Crew Dragon automaticky zakotvil s posádkou u Mezinárodní vesmírné stanice

31. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Crew Dragon automaticky zakotvil s posádkou u Mezinárodní vesmírné staniceV sobotu večer proběhl odložený start rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon, která vynesla na oběžnou dráhu posádku dvou astronautů Douglase Hurleyho and Roberta Behnkena. Jde po devíti letech o první let astronautů do vesmíru ze Spojených států. V neděli večer čeká astronauty kotvení u Mezinárodní vesmírné stanice.

celý článek

Posádka Dragonu dorazila na Floridu před plánovaným středečním startem

21. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Posádka Dragonu dorazila na Floridu před plánovaným středečním startemAstronauti Bob Behnken a Doug Hurley mají podle aktuálního plánu ve středu 27. května odletět na ISS v nové vesmírné lodi Crew Dragon. Jde o historicky první soukromý let do vesmíru s posádkou. Oba už dorazili do Kennedyho vesmírného centra a budou nyní testovat skafandry a samotnou loď Dragon.

Automatická nákladní loď Cygnus opustila ISS a vydala se na prodlouženou misi na oběžné dráze

13. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Automatická nákladní loď Cygnus opustila ISS a vydala se na prodlouženou misi na oběžné drázeV pondělí se po 83 dnech odpojila vesmírná loď Cygnus od Mezinárodní vesmírné stanice ISS a vydala se na prodlouženou misi. Při ní vypustí na oběžnou dráhu dva malé cubesaty a provede experiment s ohněm na palubě, který sponzoruje NASA.