do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Astronomové našli dva nechladnější hnědé trpaslíky, tělesa na pomezí planety a hvězdy

Skupina astronomů v čele s Michaelem Liu, z Havajské Univerzity se s pomocí teleskopu Keck II zaměřila na hnědého trpaslíka vzdáleného 75 světelných let známého jako CFBDSIR J1458+1013B (CFBDSIR 1458+10B), který je součástí binárního systému. Výsledky pozorování ukazují, že se teplota na tomto tělese pohybuje mezi 60 a 140 °C, což by z něj činilo nejchladnější pozorovaný objekt svého druhu. Hned týden na to oznámila jiná skupina astronomů podobný objev pomocí Spitzerova vesmírného teleskopu. Našli objekt vzdálený 63 světelných let, označený jako WD 0806-661B, jehož povrchová teplota se pohybuje kolem pouhých 30 °C.



Hnědý trpaslík je těleso na pomezí hvězdy a planety, jehož existence byla potvrzena teprve v roce 1995. Vzniká podobně jako hvězda, gravitačním vlivem smršťujících se plynů vzniká masivní koule, která však na rozdíl od hvězdy nemá dostatečnou masu, aby ve svém nitru zažehla termální fúzi, jež hvězdám dodává jejich energii. Jde o tedy temná a chladná tělesa v porovnání s hvězdami, nicméně k planetám mají daleko. Kromě své velikosti se od planet liší také svou vnitřní strukturou a tvoří tak samostatnou kategorii vesmírných objektů.

Mezi hnědými trpaslíky rozlišují astronomové několik tříd podle jejich světelnosti (která souvisí s teplotou). Doposud nejtemnější hnědí trpaslíci patřili do třídy T, pozorování Liua a jeho kolegů ale objekt CFBDSIR J1458+1013B řadí do doposud teoretické třídy Y. Jde tedy o prvního hnědého trpaslíka s teplotou pod 225 °C.

Pokud první objekt CFBDSIR J1458+1013B má spíše vlastnosti binární hvězdy, WD 0806-661B zase mnohem více připomíná planetu. Rozdíly mezi planetou a hvězdou se u hnědých trpaslíků vytrácejí a někdy může být složité objevené objekty zařadit. 

Za krátkou dobu potvrzené existence hnědých trpaslíků se stále objevují nová a nová tělesa patřící do této třídy. Někteří vědci se dokonce domnívají, že na okraji sluneční soustavy se skrývá objekt Tyché, jehož existence by mohla vysvětlit nestandardní oběžné dráhy některých komet. Jejich detekce je však kvůli nízké teplotě složitá a je možná pouze za pomoci sofistikovaných přístrojů.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

tag icon
Další články z kategorie
Hvězdy
Načítám stránku...
x zrušit