do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Astronomové vyloučili jednu z teorií vysvětlujících rozpínání vesmíru

Vesmír se podle pozorování astronomů rozpíná a to stále rychlejším tempem. Toto chování je vysvětleno teoretickou silou, temnou energií (dark energy), která má působit v protikladu ke gravitační síle. Tuto tajemnou energii doposud nikdo nezměřil ani žádným prokazatelným způsobem nedetekoval, jde o pouhý teoretický koncept, který má vysvětlit pozorované chování vesmíru. Díky Hubblovu teleskopu teď vědci zamítli jednu z několika alternativních teorií, která vysvětlovala zrychlující rozpínání vesmíru jiným způsobem.



Teoretickou temnou energii lze chápat jako pozměněnou kosmologickou konstantu Alberta Einsteina, která měla být protipólem gravitace a vysvětlovala stabilitu vesmíru. Einstein tuto teorii opustil v roce 1929, kdy astronom Edwin Hubble poprvé pozoroval jeho rozpínání. Temná energie spatřila světlo světa až v roce 1998, kde s její pomocí poprvé vysvětlil zrychlující expanzi vesmíru doktor Adam Reissem.

Postupně vznikly další teorie, které měly být alternativou vysvětlení procesů ve vesmíru k temné energii. Jednou z nich byla Teorie prázdné bubliny, která měla obsahovat výrazně méně hmoty než okolní vesmír a která by se díky tomu rozpínala rychleji než zbytek vesmíru. 

Nová studie doktora Reisse výrazně zpřesňuje míru expanze vesmíru na 73.8 kilometrů za sekundu na jeden megaparsek. To například znamená, že objekt vzdálený milion parseků (megaparsek=milion x 3,26 milionů světelných let) se od Země vzdaluje rychlostí 73,8 kilometrů za sekundu. K tomuto číslu vědci došli porovnáváním různých blízkých a vzdálených hvězd, jejichž vzdálenosti se počítají dvěma různými způsoby.

Aby platila Teorie prázdné bubliny, musela by Mléčná dráha ležet blízko jejímu centru a expanze vesmíru by nesměla přesáhnout míru rozpínání 65 km/s na megaparsek. Zpřesněním míry expanze s odhadovanou mírou nepřesnosti kolem 3,3 %, lze tuto teorii vyloučit. Neznamená to, že temná energie skutečně existuje, nová pozorování ji ale nepopírají, a to dává vědcům jako doktor Reiss motivaci k dalšímu zkoumání vesmíru a hledání nevyvratitelných důkazů pro tento obecně přijímaný teoretický model fungování vesmíru.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit