do not follow here
Titan < LIVING fUTURE

Na Titanu je jaro a jeho rovníkové oblasti jsou vystavovány intenzivním metanovým dešťům

Největší měsíc planety Saturn má svá vlastní roční období, která podobně jako na Zemi závisí na vystavení atmosféry a povrchu tělesa slunečnímu záření. Vesmírná sonda Cassini zachytila na svých snímcích z loňského roku změny v atmosféře Titanu a vznik systému mraků jevů nad rovníkem. O několik měsíců později lze na snímcích zasílaných zpět na Zemi pozorovat změny na samotném povrchu měsíce, které zdá se souvisí právě s projevy počasí v husté atmosféře.



Atmosféra Titanu je plná hustých mraků, které jsou součástí atmosférického cyklu podobného tomu na Zemi, až na to, že místo vody je atmosféra Titanu založena na metanu. Ačkoliv na naší modré planetě se metan vyskytuje jako lehký plyn, v extrémně chladných podmínkách daleko od Slunce metan v husté oranžové atmosféře kondenzuje a při dešti padá zpět na povrch Titanu. 

Pozorování evropské sondy Huygens, která na povrchu Titanu přistála v roce 2005, a její mateřské orbitální sondy Cassini ukázala povrch měsíce neustále přeměňovaný těmito atmosférickými procesy. Vydatné deště z rozsáhlého systému mraků zachycených astronomy loni v prosinci zřejmě způsobily ztmavnutí povrchu Titanu (jak je vidět na obrázku vpravo nahoře). Nejpravděpodobnějším vysvětlením je podle vědců z NASA, že období dešťů zanechalo povrch Titanu mokrý a tmavší než v období sucha.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Titan

tag icon
Další články z kategorie
Titan
Načítám stránku...
x zrušit