do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

NASA mění strategii ve snaze probudit rover Spirit na Marsu

Robotické vozítko Spirit přistálo na planetě Mars v lednu 2004 a jeho mise měla podle původních plánů trvat tři měsíce. Nakonec sonda pracovala více než skoro 5 let a naposledy se ozvala před rokem, 22. března 2010. Touto dobou se v oblasti, kde se Spirit nachází blížila zima a snížil se přísun slunečního záření solárním panelům, kterými je robot napájen. Očekávalo se tedy, že rover přejde do hibernačního módu, ze kterého se jej teď vědci marně snaží probudit.Problém je ale v tom, že vědci v JPL nevědí, zda je robot skutečně v hibernaci, pokud je problém v komunikačním systému sondy, příkaz k probuzení z hibernace k ničemu nepovede. Další možnosti je porucha na jednom ze zařízení sondy, dva z šesti motorů už nepracují a Spirit přečkal poslední zimu bez vyhřívání a to mohlo přístroje poškodit.

10. března 2011 by měla sonda mít největší přísun slunečních paprsků v průběhu marťanského roku a nedostatek slunečního záření už tedy nemůže být důvodem nedařící se komunikace s orbitálními sondami, které signál předávají dál na Zemi. NASA tedy zkouší i jiné cesty komunikace se sondou, které předpokládají problémy také v jiných oblastech nebo více problémů najednou.

Pokud se nepodaří opět navázat spojení se Spiritem během jednoho nebo dvou měsíců, bude se tým v JPL soustředit pouze na zbývající sesterskou sondu Opportunity, která je ještě stále aktivní.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit