do not follow here
Higgsův boson < LIVING fUTURE

Berme data z LHC zveřejněná minulý týden s velkou rezervou, varují fyzici

Vědci nejen z CERNu začali po velikonočním víkendu komentovat údajný nález higgsova bosonu v evropském urychlovači částic LHC. Celé to vzniklo minulý čtvrtek anonymním příspěvkem v blogu amerického fyzika, ve kterém neznámý uživatel zveřejnil interní memo vědců obsluhujících zařízení Atlas, které je součástí největšího urychlovače částic na světě. V příspěvku byla zveřejněna data z probíhajících kolizí subatomárních částic v LHC, mezi očekávanými výsledky srážek se objevily odchylky, u kterých není jasné, co znamenají.Už fyzik Peter Woit, na jehož blogu se data poprvé objevila, po jejich prozkoumání poznamenal, že by skutečně mohlo jít o detekci higgsova bosonu, nicméně počet pozorování tohoto jevu byl příliš vysoký, až 30x vyšší než kolik by vědci očekávali u kýžené božské částice, jak je higgsův boson pro své charakteristiky často přezdíván. 

Na rozdíl od některých falešných zpráv je tato založena na reálném pozorování a fyzik Jon Butterworth, který se programu Atlas v LHC přímo účastní, potvrdil její pravost. Zároveň s tím ale odsuzuje zveřejnění takovéto informace bez důkladného prověření nálezu a opakovaného měření. "Vědci se často nechají unést emocemi a mezi sebou mluví více o věcech, které by si přáli pozorovat, než o faktech získaných z reálných vědeckých pozorování. Podobných měření jsme udělali už spoustu a vždy šlo o nějakou chybu."

Další fyzik Sheldon Stone ze Syrakuské univerzity dodává v rozhovoru pro Livescience.com, "Je nelegitimní a nevědecké zveřejňovat informace určené pro interní komunikaci mezi různými odděleními. Ve čtvrtek zveřejněná interní informace tedy nemá žádnou vypovídací hodnotu, dokud není za věrohodnou oficiálně označena. Spekulovat o tom, co nález implikuje, je tedy velmi předčasné."

Urychlovač LHC běží na plné obrátky a zbývá mu ještě asi rok aktivity. Vědci v CERNu si jsou jisti, že do roku 2012 LHC s jistotou potvrdí nebo vyvrátí existenci higgsova bosonu a posune lidské chápání světa kolem nás tím správným směrem. V následujících měsících tedy lze předpokládat, že napětí a nadšení pod švýcarsko-francouzskými hranicemi jen poroste a s ním zřejmě i podobné zprávy.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Higgsův boson

tag icon
Další články z kategorie
Higgsův boson
Načítám stránku...
x zrušit