do not follow here
Higgsův boson < LIVING fUTURE

Vědci z CERNu našli způsob jak experimentálně ověřit funkci higgsova bosonu

Vědcům pracujícím s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC), se podařilo objevit interakci subatomárních částic, která by mohla potvrdit, že higgsův boson skutečně zprostředkovává hmotnost pro ostatní částice, jak praví Standardní model. Práce fyziků tak ani po potvrzení objevu božské částice, jak je higgsův boson často označován, není hotová a LHC má pořád co na práci.Podle teorie standardního modelu má být higgsův boson zodpovědný za to, že subatomární částice mají nějakou masu, neboli hmotnost. Přesto, že jde o teorii děravou, která si neporadí s existencí temné hmoty nebo antihmoty, na poli subatomárních částic vznikajících při srážkách protonů v LHC zatím vše sedí podle původních předpokladů modelu. Poslední ukázkou bylo potvrzení existence higgsova bosonu v loňském roce, právě tato částice vědcům dlouho chyběla do skládanky předpovězené standardním modelem.

Vědci nyní identifikovali proces interakce dvou w bosonů, které vznikají při rozpadu higgsova bosonu. Jejich pozorování by mohlo přinést další informace o tom, jak se higgsův boson chová a jakým mechanismem vytváří masu jiných částic. 

Analýzou dat z experimentů prováděných v LHC našli vědci 34 pozorovaných událostí. To je velmi málo, detektory v LHC sbírají řádově větší počty srážek, teprve z těchto dat lze získat potřebné výsledky. Nová data poskytne opět LHC, vylepšené a silnější než kdy předtím. V příštím roce na jaře bude uvedena do provozu upgradovaná verze, která zvýší energii kolizí protonů z 8 na 13 TeV.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Higgsův boson

tag icon
Další články z kategorie
Higgsův boson
Načítám stránku...
x zrušit