do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Rover Opportunity na Marsu dokončil průzkum kráteru Santa Maria a míří ke své konečné destinaci

Robotické vozítko Opportunity dorazilo k 90 metrů velkému kráteru Santa Maria 16. prosince 2010 a strávilo v něm své sedmé výročí přistání na Marsu, ačkoliv oficiálně byla mise plánována na pouhé tři měsíce. Ke kráteru dorazila sonda Opportunity po dlouhé 19 kilometrové cestě od kráteru Victoria, která jí trvala rok a půl./

Při návštěvě kráteru Santa Maria prozkoumala sonda Opportunity několik kamenů a prošla také několikadenním přerušením komunikace způsobené skrytím Marsu za Sluncem z pohledu ze Země. Při tomto přerušení se sonda nepohybovala ani nepřijímala žádné příkazy ze Země, takže se mohla soustředit na dlouhodobou analýzu hornin v oblasti, kde byly dříve detekovány sulfáty.

Sonda Opportunity se po prozkoumání kráteru Santa Maria vydala na cestu ke svému aktuálnímu hlavnímu cíli, kráteru Endeavour, který má v průměru 22 kilometrů. Vědce NASA zajímá kráter Endeavour, který je od Opportunity vzdálený asi 6 kilometrů, zejména kvůli spektrální detekci fylosilikátů, které se mohly zformovat ve vlhkém prostředí. Zkoumáním těchto hornin na okraji kráteru, chtějí zjistit více o historii Marsu a odpovědět definitivně na otázku, zda se na povrchu Marsu někdy vyskytovala kapalná voda.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

tag icon
Další články z kategorie
Mars
Načítám stránku...
x zrušit