do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

NASA si kvůli finančním problémům nemůže dovolit plánovanou společnou misi na Mars s ESA

Obě vesmírné agentury původně plánovaly na rok 2018 společnou misi ExoMars, při které by každá z agentur vyslala na rudou planetu robotický rover. NASA si ale kvůli omezeným finančním zdrojům nemůže dovolit vyslat další vozítko po boku evropského. Místo toho se obě strany domluvily, na společné robotické sondě, která by měla být větší než obě původně navrhované, pro obě agentury to ale bude znamenat mnohem menší finanční zátěž.Součástí mise ExoMars měl být start orbitální sondy v roce 2016 společně s testovacím zařízením, které mělo sestoupit skrz atmosféru na povrch planety a ověřit nové technologie pro přistání sond na Marsu. S modifikací části mise začínající v roce 2018 vydala ESA stop pro všechny práce včetně prací na první části mise se startem v roce 2016. 

Důvodem modifikací této mise byla změna v rozpočtu NASA, z původně plánovaných 3,5 miliard dolarů pro tento projekt nakonec dostali američtí vědci k dispozici pouze 1,2 miliardy. Kromě modifikace společného průzkumu Marsu s ESA došlo ze strany NASA ke zrušení dalších tří velkých vědeckých projektů.

V polovině letošního května hodlá ESA požádat evropský Výbor pro průmyslovou politiku o prozatímní finance pro část mise ExoMars startující už v roce 2016. Pár týdnů na to, by měla Rada pro lidské lety do vesmíru a jeho průzkum, zhodnotit novou strukturu mise.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit