do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Ze čtyř kandidátů bylo vybráno místo na Marsu, kde za rok přistane rover Curiosity

Vědci NASA 22. července vybrali místo na Marsu, kde v příštím roce přistane nový robotický rover. Jeho cílem bude úpatí hory, která se nachází uprostřed kráteru Gale s průměrem 154 kilometrů. Toto místo by mělo o historii Marsu prozradit množství informací díky rozmanitosti geologických vrstev, které se v kráteru nacházejí.Od roku 2006 se více než 100 vědců začalo zabývat otázkou, kde by měl nový robotický rover na Marsu přistát, studovali asi 3 desítky různých lokalit a v roce 2008 byl výběr omezen na 4 finální místa. V následujícím období přišla na řadu vesmírná sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), která důkladně prozkoumala 4 kandidátské lokality a poslala na Zemi množství obrázků pořízených z oběžné dráhy Marsu. Vědci analyzovali u každého místa jeho vědeckou zajímavost s ohledem na bezpečnost robotické sondy.

Cílové místo, kráter Gale disponuje kromě vysoké hory uprostřed také rozsáhlými planinami, část z nich podle orbitálních měření obsahuje jíl a sulfáty, obojí na Zemi vzniká v kapalné vodě. Kráter Gale je totiž položený velmi nízko na povrchu Marsu a pokud někdy na této planetě existovala větší vodní tělesa, voda určitě stekla i do tohoto kráteru.

Mise MSL (Mars Science Laboratory) odstartuje už koncem tohoto roku, kdy se na cestu k Marsu vydá robotická sonda velikosti auta, za rok v srpnu by pak měla začít fáze samotného zkoumání rudé planety. Cílem roveru Curiosity je studiem hornin odpovědět na otázky z historie Marsu a zjistit, zda tamní podmínky mohly podporovat biologický život. Samozřejmě by se nikdo nezlobil, kdyby sonda narazila přímo na důkazy existence života na Marsu.

Kráter Gale na Google Mars
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit