Gigantický radioteleskop ALMA začne už v září s vědeckými pozorováními, která přinesou revoluci

Teleskop ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) je dalším z řady gigantických teleskopů, které jsou nyní ve výstavbě. Jde o mezinárodní projekt, na kterém se podílejí vědci z Evropy, Japonska a severní Ameriky. V chilské poušti Atacama v nadmořské výšce 5000 metrů bude do konce příštího roku stát 66 pohyblivých antén přijímajících vlny o vlnové délce milimetr a méně. Díky své velikosti a flexibilitě při zaměřování získá ALMA schopnost pozorovat vesmír v nevídaném detailu a vědci očekávají doslova revoluci v pozorování vzdáleného i okolního vesmíru.

ALMA (soustava teleskopů)

ALMA (soustava teleskopů) Atacama Large Millimeter/submillimeter Array je projekt, který vznikl spojením podobných vizí vědců z USA, Evropy a Japonska. Interferometr sestávající z 66 pohyblivých radioteleskopů bude z planiny Chajnantor v Chile zkoumat vesmír ve vlnových délkách milimeter a méně.Aktuálně je připraveno prvních 16 antén o průměru 7 a 12 metrů, a to už je dostačující počet zařízení pro zahájení vědeckých pozorování vesmíru. Podle vyjádření ředitele z 31. března tohoto roku začnou vědecká pozorování (ALMA Science Early Cycle 0 observations) koncem září nebo krátce poté. Už letos by tak mělo zařízení ALMA přinést zcela nový pohled na velmi vzdálené objekty ve vesmíru. 

Elektronicky propojené pohyblivé antény budou moci astronomové využít hned v několika možných konfiguracích. Vzdálenost mezi dvěma nejvzdálenějšími teleskopy soustavy se může pohybovat mezi 150 metry až 16 kilometry.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Teleskopy