do not follow here
Hypersonický let < LIVING fUTURE

Americkému letectvu se při testu ztratil prototyp hypersonického letounu HTV-2 Falcon

Už druhý test hypersonického bombardéru HTV-2 (Hypersonic Technology Vehicle) Falcon, který vyvíjí americká DARPA společně s letectvem Spojených států (USAF), se nezdařil a došlo ke ztrátě kontroly. Jde už o druhý nevydařený test této technologie za poslední dva roky.Nepilotovaný prototyp odstartoval na raketě Minotaur IV ve čtvrtek z Kalifornské základny letectva Vandenberg. 20 minut vše fungovalo podle plánu, potom ale ztratili operátoři v letovém centru kontrolu a kontakt s plavidlem. Když se ani po dalších 45 minutách nepodařilo znovu navázat spojení, DARPA prohlásila test za ukončený a předpokládá, že HTV-2 spadlo do moře. Prototyp disponuje systémem, který jej při ztrátě kontroly navede k řízenému pádu do oceánu.

HTV-2 po startu vyletí až na oběžnou dráhu, kam jej dopraví raketa, ke které je připevněn. Následně z vesmíru zamíří zpět do zemské atmosféry, čímž nabírá stále větší rychlost a postupně dosáhne až hypersonického letu. DARPA vydala prohlášení, podle kterého si ověřila schopnost umístit prototyp do vesmíru, namířit jej zpět do atmosféry, už se jí ale nedaří ovládat jej při aerodynamickém letu v atmosféře.

Cílem tohoto společného programu DARPA a USAF je vytvořit zbraň, která by mohla do jediné hodiny zasáhnout cíl kdekoliv na světě. To se HTV-2 Falcon podaří díky neuvěřitelné rychlosti 20 machů (20 násobek rychlosti zvuku) a je tak nejrychlejší prostředek, který byl kdy vyroben. Vývoj této technologie by mohl také urychlit rozvoj hypersonické osobní dopravy.

V dubnu 2010 testovala DARPA první prototyp, ten se ale ztratil už 9 minut po startu. Druhý test už pracoval s daty prvního pokusu a snažil se vyvarovat předchozích chyb. DARPA teď bude zkoumat průběh druhého letu a data z prvních 20 minut, pokud zjistí, kde se stala chyba a jak ji kompenzovat, vyrobí třetí prototyp k testování.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hypersonický let

tag icon
Další články z kategorie
Hypersonický let
Načítám stránku...
x zrušit