Americkému letectvu se při testu ztratil prototyp hypersonického letounu HTV-2 Falcon

Už druhý test hypersonického bombardéru HTV-2 (Hypersonic Technology Vehicle) Falcon, který vyvíjí americká DARPA společně s letectvem Spojených států (USAF), se nezdařil a došlo ke ztrátě kontroly. Jde už o druhý nevydařený test této technologie za poslední dva roky.

HTV-2 Falcon

HTV-2 Falcon hypersonický nepilotovaný prototyp letounu, který by měl dosahovat rychlosti až 20 mach.Nepilotovaný prototyp odstartoval na raketě Minotaur IV ve čtvrtek z Kalifornské základny letectva Vandenberg. 20 minut vše fungovalo podle plánu, potom ale ztratili operátoři v letovém centru kontrolu a kontakt s plavidlem. Když se ani po dalších 45 minutách nepodařilo znovu navázat spojení, DARPA prohlásila test za ukončený a předpokládá, že HTV-2 spadlo do moře. Prototyp disponuje systémem, který jej při ztrátě kontroly navede k řízenému pádu do oceánu.

HTV-2 po startu vyletí až na oběžnou dráhu, kam jej dopraví raketa, ke které je připevněn. Následně z vesmíru zamíří zpět do zemské atmosféry, čímž nabírá stále větší rychlost a postupně dosáhne až hypersonického letu. DARPA vydala prohlášení, podle kterého si ověřila schopnost umístit prototyp do vesmíru, namířit jej zpět do atmosféry, už se jí ale nedaří ovládat jej při aerodynamickém letu v atmosféře.

Cílem tohoto společného programu DARPA a USAF je vytvořit zbraň, která by mohla do jediné hodiny zasáhnout cíl kdekoliv na světě. To se HTV-2 Falcon podaří díky neuvěřitelné rychlosti 20 machů (20 násobek rychlosti zvuku) a je tak nejrychlejší prostředek, který byl kdy vyroben. Vývoj této technologie by mohl také urychlit rozvoj hypersonické osobní dopravy.

V dubnu 2010 testovala DARPA první prototyp, ten se ale ztratil už 9 minut po startu. Druhý test už pracoval s daty prvního pokusu a snažil se vyvarovat předchozích chyb. DARPA teď bude zkoumat průběh druhého letu a data z prvních 20 minut, pokud zjistí, kde se stala chyba a jak ji kompenzovat, vyrobí třetí prototyp k testování.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Hypersonický let

Společnost Stratolaunch chce vyvinout nová hypersonická letadla, a také raketoplán

1. 4. 2020 (novější než zobrazený článek)

Stratolaunch plánuje v následujících letech vyvinout malé hypersonické letadlo Talon-A, které má sloužit pro testování nových technologií. Kromě toho obsahují plány společnosti také větší hypersonické letadlo a další letadlo, které bude létat až na oběžnou dráhu.

celý článek

Čína chce vyslat do vesmíru okřídlený raketoplán s lidmi v roce 2020

5. 11. 2017 (novější než zobrazený článek)

A nepůjde jen tak o ledajaké vesmírné letadlo, čínský raketoplán má vzlétat z rampy, přistávat na rampě, bude znovupoužitelný a kromě nákladu bude moci vézt i lidskou posádku. Taková kombinace by znamenala, že Čína přebírá technologické prvenství ve vesmírné dopravě a přeskakuje ostatní velmoci jako USA nebo Rusko. Podle vyjádření státem vlastněné společnosti, která raketoplán vyvíjí, tamní konstruktéři udělali významné pokroky a první start by měl proběhnout už v roce 2020.

celý článek

Americká armáda detonovala experimentální hypersonickou zbraň pouhé vteřiny po odpalu

26. 8. 2014 (novější než zobrazený článek)

Advanced Hypersonic Weapon (AHW) je experimentální zbraň, která by měla být schopna zasáhnout kdekoliv na Zemi během pouhé hodiny. Má toho dosáhnout tak, že nejprve vyletí na hranici vesmíru, odkud řízeně vstoupí do atmosféry, kde nabere několikanásobku rychlosti zvuku. Následný dopad na určené místo je pak ničivý i bez explozivní hlavice. Anomálie při pondělním testu na Aljašce však přinutila experiment přerušit řízenou explozí.

celý článek

Experimentální let hypersonického letounu X-51A skončil nezdarem po pár sekundách

16. 8. 2012 (novější než zobrazený článek)

Americké letectvo (USAF) ve středu 15. srpna provedlo testovací let na dálku řízeného nadzvukového letounu X-51A Waverider. Cílem letu bylo testování scramjetového motoru, který měl letoun dostat až na šestinásobek rychlosti zvuku. Test však skončil poruchou na zařízení a skončil po pouhých 16 sekundách letu.

celý článek

Americká armáda úspěšně vyzkoušela hypersonickou střelu AHW

19. 11. 2011 (novější než zobrazený článek)

Armáda Spojených států provedla ve čtvrtek 17. listopadu úspěšný test své nové hypersonické zbraně nazvané AHW (Advanced Hypersonic Weapon). Tato na dálku řízená střela je rychlejší než zvuk a dává Spojeným státům možnost zasáhnout na kterémkoliv místě na Zemi do jedné hodiny.

celý článek

Scramspace příští rok při testu prověří revoluční technologii scramjet pro lety do vesmíru

17. 10. 2011 (novější než zobrazený článek)

Tým mladých australských vědců z University of Queensland (UQ) staví hypersonické letadlo, které by v budoucnosti mělo s pomocí technologie scramjet (supersonic combusting ramjet) létat do vesmíru. První testovací let proběhne už koncem příštího roku v jižní Austrálii. 1,8 metrů dlouhý projektyl bude dvěma raketami vynesen do výšky 340 kilometrů, po oddělení od raket bude gravitací urychlen na mach 8 a mezi 32 a 25 kilometry budou prováděna měření a sledováno chování projektylu.

celý článek

Vyvíjená hypersonická letadla, se stanou nástupci Concordu, ještě si na ně ale počkáme

1. 7. 2011

Soukromé společnosti i vládní instituce po celém světě zkoumají jak urychlit dopravu osob po zeměkouli. Od dob francouzsko-anglických Concordů, které ukončily své lety v roce 2003, nelétá žádný nadzvukový letoun na pravidelných linkách nikde na světě. Kromě Concordu vyráběli také sověti vlastní nadzvukový letoun Tupolev 144, náklady na výrobu i provoz ale byly příliš vysoké. Obě letadla využívala proudových motorů a dosahovala dvojnásobku rychlosti zvuku (mach 2).

celý článek