Evropská nákladní loď ATV-3 je na cestě do kosmodromu Kourou

ATV-3 Edoardo Amaldi je už třetí evropskou zásobovací lodí, která doveze zásoby, vědecký materiál a palivo na Mezinárodní vesmírnou stanici. Nákladní modul absolvoval důkladné testování v německých Brémách, a je nyní připravený pro cestu do vesmíru začátkem příštího roku.

ATV a ISS

ATV a ISS evropský nákladní modul je automaticky naváděný a dokuje u orbitální stanice samostatně. Jednou z jeho funkcí je také úprava výšky, ve které ISS obíhá Zemi.ATV-3 Edoardo Amaldi je transportován do Latinské Ameriky lodí ve třech kontejnerech, zároveň je doprovázen dalšími 45 kontejnery dodatečného vybavení. Na kosmodromu bude nákladní modul kompletován a projde dalšími extenzivními testy, následně bude implementován na raketu Ariane 5 a propojen s jejími systémy, ke startu by měl být modul připraven na jaře 2012.

ATV je aktuálně největší zásobovací loď, která létá k ISS, váží 20 tun a je schopen na ISS dopravit 7 tun nákladu. Evropská loď je také první, která se k ISS uměla přiblížit a zakotvit zcela automaticky, například japonský zásobovací modul HTV se pouze přiblíží k ISS a následně je zachycen robotickým ramenem a teprve s jeho pomocí ukotven ke stanici.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
ATV