do not follow here
Vesmírný odpad < LIVING fUTURE

Nákladní loď ATV musela odtlačit ISS do bezpečí před orbitálním odpadem

S doposud největší urgencí musela minulý týden uhýbat Mezinárodní vesmírná stanice úlomkům vesmírného odpadu, které byly na stejné oběžné dráze a hrozily srážkou a poškozením komplexu. Teprve šest hodin před největším předpovídaným přiblížením nebezpečného úlomku družice Kosmos-2251 se vesmírné agentury podílející se na projektu ISS dohodly na speciálním úhybném manévru. Zažehnutím trysek na evropské nákladní lodi ATV Georges Lemaître se jim podařilo posunout orbitální stanici na bezpečnější oběžnou dráhu.Objekt velikosti lidské pěsti byl detekován na oběžné dráze, která jej měla zavést do blízkosti ISS. Šlo o úlomek z ruské družice Kosmos-2251, která se v roce 2009 srazila s tehdy stále ještě funkční družicí Iridium 33. Kolize zničila oba satelity a vytvořila množství úlomků, které od té doby krouží kolem Země. A 27 října se jeden z nich měl přiblížit do asi čtyřkilometrové vzdálenosti od stanice, což je při vesmírných misích nebezpečně blízko. 

V podobných situacích se musela posádka stanice vždy přesunout do návratových sojuzů a doufat, že se nic nestane. Teprve od roku 2012 je možné využívat motorů nákladních lodí Progress ke zrychlení nebo zpomalení stanice, což ji uvádí na vyšší nebo nižší oběžnou dráhu kolem Země. Od roku 2013 umí tento manévr provádět také další nákladní loď zásobující ISS, ATV. 

A právě aktuálně kotvícího ATV bylo třeba při incidentu z minulého týdne. U stanice totiž zrovna Progress nekotvil a nebylo tak jiné možnosti. Manévr tedy měli na starosti operátoři z francouzského Toulouse společně s kolegy z Moskvy a Houstonu. Během čtyřminutového zážehu posunuli orbitální komplex na o kilometr vyšší oběžnou dráhu do bezpečí před úlomkem.

Šlo o jednu z posledních akcí evropských lodí ATV, Georges Lemaître je pátou v řadě a další už se vyrábět nebudou. V únoru příštího roku se odpoutá od ISS a shoří s odpadky v atmosféře. Program ATV byl evropským příspěvkem k provozu vesmírné stanice a nesl řadu prvenství nejen pro evropskou kosmonautiku. Do budoucna bude Evropská vesmírná agentura přispívat na provoz ISS nepřímo, konkrétně spoluúčastí na jedné z misí Orionu, vesmírné lodi NASA pro průzkum hlubokého vesmíru. Právě modifikované ATV by mělo sloužit jako servisní modul Orionu pro misi označovanou jako Exploration Mission 1.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o společné misi ESA a NASA

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírný odpad

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírný odpad
Načítám stránku...
x zrušit