do not follow here
Higgsův boson < LIVING fUTURE

Mezi srážkami protonů v LHC se objevila anomálie, může jít o higgsův boson?

Koncem července na konferenci Evropské fyzikální společnosti v Grenoblu (Francie) prezentovali vědci z CERNu data z Velkého hadronového urychlovače (LHC), která by mohla naznačovat existenci higgsova bosonu. Mezi měřeními, která prováděli při srážkách protonů, se objevila anomálie, která by mohla být způsobena právě higgsovým bosonem.Anomálie se objevila v energetickém rozmezí 130 - 150 GeV, kde by teoreticky higgs mohl existovat. Zjednodušeně šlo o větší počet "událostí", situace vědci nazývaná "excess events", kdy v kolizích protonů vzniká větší množství srážek, než bylo původně předpokládáno.

Profesor fyziky Harvey Newman ale upozorňuje, že jde o zatím o statisticky nevýznamný jev, který nelze považovat za definitivní důkaz existence božské částice, jak je higgsovu bosonu pro jeho předpokládané vlastnosti často přezdíváno. 

Detekovaná anomálie může mít více možných příčin vzniku a nelze tedy jednoznačně určit, že by šlo o první detekci higgsova bosonu, který je součástí teoretického standardního modelu částicové fyziky, který popisuje subatomární svět. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Higgsův boson

tag icon
Další články z kategorie
Higgsův boson
Načítám stránku...
x zrušit