do not follow here
Zamyšlení < LIVING fUTURE

Božská částice, svatý grál současné fyziky

Už jste o ní slyšeli? Těžko ji totiž uvidíte, je tak malá, že by všechna zrnka písku na všech plážích... vždyť to znáte, prostě malá. A prý je božská, natolik božská, že strčí všechny ostatní částice do kapsy. Přesto ale, že je tak významná, je i přes neutuchající snahu a víru mnoha vědců po celém světě k nenalezení a co víc, ve skutečnosti dokonce možná ani neexistuje.

Proč je higgsův boson tak božský a proč ho pořád ještě vědci nenašli?Higgsův boson je poslední z elementárních částic, které stále chybí, aby bylo lidské poznání subatomárního světa dokonalé. Tedy alespoň dokud se zas neobjeví něco, co předtím ještě nebylo objeveno. Tento boson je natolik důležitý, protože by měl být zodpovědný za hmotnost všech ostatních částic. A hmotnost je poměrně významná vlastnost, pokud je tedy teorie standardního modelu správná, higgs má na vesmír a svět kolem nás velký vliv.

Na dvou místech na Zemi vědci v obrovských kruhových laboratořích zkoušejí vytvořit podmínky, za kterých by se mohla božská částice objevit a probliknout do našeho světa. Potvrdilo by se tím, že jsou naše teorie správné, že jdeme správnou cestou poznání. Srážkami protonů za neuvěřitelných rychlostí vytvářejí vědci prostředí, ve kterém rozbíjejí hmotu na její nejmenší částečky a hledají mezi nimi svatý grál současné fyziky, doposud ale neúspěšně, neví totiž kde hledat. Božská částice totiž nedostala svou přezdívku jenom kvůli svým vlastnostem ale také díky tomu, že ji doposud nikdo nespatřil a najít ji ve změti subatomárních částeček není vůbec snadné. 

Ne všichni fyzikové světa v božskou částici "věří" vznikají i jiné teorie, které s higgsovým bosonem nepočítají. Na rozdíl od náboženství ale není ve fyzice očekávaná slepá víra, experimenty stále probíhají a evropští vědci jsou si jisti, že pokud božská částice existuje, se svým LHC ji musí najít. A pokud nenajdou? Svět se nezhroutí, bez hmotnosti se spíš pomaličku, donekonečna rozplyne.Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  Zamyšlení

  tag icon
  Další články z kategorie
  Zamyšlení
  Načítám stránku...
  x zrušit