Božská částice, svatý grál současné fyziky

3. 9. 2011

Už jste o ní slyšeli? Těžko ji totiž uvidíte, je tak malá, že by všechna zrnka písku na všech plážích... vždyť to znáte, prostě malá. A prý je božská, natolik božská, že strčí všechny ostatní částice do kapsy. Přesto ale, že je tak významná, je i přes neutuchající snahu a víru mnoha vědců po celém světě k nenalezení a co víc, ve skutečnosti dokonce možná ani neexistuje.

Proč je higgsův boson tak božský a proč ho pořád ještě vědci nenašli?

Higgsův boson

Higgsův boson Simulovaný model výstupu CMS detektoru LHC. Na obrázku je simulovaná kolize protonů, která vyústila ve vznik higgsova bosonu, který se následně rozpadl na dva hadrony a dva elektrony.Higgsův boson je poslední z elementárních částic, které stále chybí, aby bylo lidské poznání subatomárního světa dokonalé. Tedy alespoň dokud se zas neobjeví něco, co předtím ještě nebylo objeveno. Tento boson je natolik důležitý, protože by měl být zodpovědný za hmotnost všech ostatních částic. A hmotnost je poměrně významná vlastnost, pokud je tedy teorie standardního modelu správná, higgs má na vesmír a svět kolem nás velký vliv.

Na dvou místech na Zemi vědci v obrovských kruhových laboratořích zkoušejí vytvořit podmínky, za kterých by se mohla božská částice objevit a probliknout do našeho světa. Potvrdilo by se tím, že jsou naše teorie správné, že jdeme správnou cestou poznání. Srážkami protonů za neuvěřitelných rychlostí vytvářejí vědci prostředí, ve kterém rozbíjejí hmotu na její nejmenší částečky a hledají mezi nimi svatý grál současné fyziky, doposud ale neúspěšně, neví totiž kde hledat. Božská částice totiž nedostala svou přezdívku jenom kvůli svým vlastnostem ale také díky tomu, že ji doposud nikdo nespatřil a najít ji ve změti subatomárních částeček není vůbec snadné. 

Ne všichni fyzikové světa v božskou částici "věří" vznikají i jiné teorie, které s higgsovým bosonem nepočítají. Na rozdíl od náboženství ale není ve fyzice očekávaná slepá víra, experimenty stále probíhají a evropští vědci jsou si jisti, že pokud božská částice existuje, se svým LHC ji musí najít. A pokud nenajdou? Svět se nezhroutí, bez hmotnosti se spíš pomaličku, donekonečna rozplyne.Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Zamyšlení

  Jak dlouho nám ještě budou padat satelity na hlavu?

  23. 10. 2011 (novější než zobrazený článek)

  Za poslední měsíc jde už o druhý případ pádu vyřazeného satelitu z vesmíru. Spousta lidí se ptá jak mohou být ti, co družice do vesmíru vysílají tak nezodpovědní, že je nechají nekontrolovaně padat na lidi. A je toho spousta, co na nás může všechno spadnout, odhaduje se, že kolem Země obíhají desítky milionů kusů různého smetí jejichž celková hmotnost je neuvěřitelných 5500 tun. Hodlá někdo se stále rostoucím nebezpečím něco dělat?

  celý článek

  Revoluce je za dveřmi! Všichni fyzikové do zbraní

  24. 9. 2011 (novější než zobrazený článek)

  Už jste zažili nějakou revoluci? Sametovou? Oranžovou? A co takhle revoluci v teoretické fyzice? Jedna taková se v uplynulém týdnu objevila na obzoru, ještě ale nejásejte (ani neplačte), nic není jisté, dokud se výsledky nepotvrdí dalšími experimenty. Objev, který ve čtvrtek ohlásili vědci z CERNu, totiž nedává smysl, alespoň podle teorií doposud uznávaných jako základ dnešní fyziky. Jak se s touto nejistotou svět popere nikdo asi neodhadne, do práce ale v pondělí asi všichni půjdeme stejně jako minulý týden.

  celý článek

  Padá progress, rychle, něco si přej!

  27. 8. 2011

  Progress znamená pokrok, tentokrát to byl ale úkrok stranou, nebo rovnou pád do hlubin, zakončený explozí a rozbitými okenními tabulemi v Altajské republice. To máme pěkný pokrok, ale tak nějak špatným směrem. Šestice astronautů na orbitální stanici zatím zůstává klidná, mají zásob dostatek a i kdyby nebylo ruského progressu, jsou tu další dopravní prostředky. Nervózní už ale může začít být ruský vesmírný průmysl, přichází totiž volný trh, který jej doslova roztrhá.

  celý článek