do not follow here
Zamyšlení < LIVING fUTURE

Revoluce je za dveřmi! Všichni fyzikové do zbraní

Už jste zažili nějakou revoluci? Sametovou? Oranžovou? A co takhle revoluci v teoretické fyzice? Jedna taková se v uplynulém týdnu objevila na obzoru, ještě ale nejásejte (ani neplačte), nic není jisté, dokud se výsledky nepotvrdí dalšími experimenty. Objev, který ve čtvrtek ohlásili vědci z CERNu, totiž nedává smysl, alespoň podle teorií doposud uznávaných jako základ dnešní fyziky. Jak se s touto nejistotou svět popere nikdo asi neodhadne, do práce ale v pondělí asi všichni půjdeme stejně jako minulý týden.Co se změní, když se výsledky potvrdí a neutrina jsou skutečně rychlejší než světlo? Na našem běžném životě skutečně vůbec nic. Na životě teoretických fyziků už ale hodně, způsobí to zemětřesení v jejich oboru, limitní rychlost světla totiž působila jako základ mnoha fyzikálních teorií. Cestování větší rychlostí by mohlo vést ke vzniku různých paradoxů, se kterými si věda nedokáže poradit.

Už samotné dosažení rychlosti světla je téměř nemyslitelné, podle Einsteinovy speciální teorie relativity z roku 1905 totiž exponenciálně roste masa objektu, jehož rychlost se přibližuje rychlosti světla. Neutrina jsou ale podivné subatomární částice, prochází totiž běžnou hmotou, jakoby neexistovala. Někteří vědci se domnívají, že nadsvětelná rychlost by mohla také umožnit cestování zpátky v čase. A to by teprve byly paradoxy!

Pokud se výsledky experimentu potvrdí, bude se muset fyzika vypořádat se situací, kdy vědecká pozorování neodpovídají teoriím. Bude třeba vymyslet teorie nové. Fyzikové s CERNu už pořádali širokou vědeckou komunitu o spolupráci ve snaze vysvětlit jejich pozorování. Kdo si troufne popřít Einsteina?
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  Zamyšlení

  tag icon
  Další články z kategorie
  Zamyšlení
  Načítám stránku...
  x zrušit