Revoluce je za dveřmi! Všichni fyzikové do zbraní

Už jste zažili nějakou revoluci? Sametovou? Oranžovou? A co takhle revoluci v teoretické fyzice? Jedna taková se v uplynulém týdnu objevila na obzoru, ještě ale nejásejte (ani neplačte), nic není jisté, dokud se výsledky nepotvrdí dalšími experimenty. Objev, který ve čtvrtek ohlásili vědci z CERNu, totiž nedává smysl, alespoň podle teorií doposud uznávaných jako základ dnešní fyziky. Jak se s touto nejistotou svět popere nikdo asi neodhadne, do práce ale v pondělí asi všichni půjdeme stejně jako minulý týden.Co se změní, když se výsledky potvrdí a neutrina jsou skutečně rychlejší než světlo? Na našem běžném životě skutečně vůbec nic. Na životě teoretických fyziků už ale hodně, způsobí to zemětřesení v jejich oboru, limitní rychlost světla totiž působila jako základ mnoha fyzikálních teorií. Cestování větší rychlostí by mohlo vést ke vzniku různých paradoxů, se kterými si věda nedokáže poradit.

Už samotné dosažení rychlosti světla je téměř nemyslitelné, podle Einsteinovy speciální teorie relativity z roku 1905 totiž exponenciálně roste masa objektu, jehož rychlost se přibližuje rychlosti světla. Neutrina jsou ale podivné subatomární částice, prochází totiž běžnou hmotou, jakoby neexistovala. Někteří vědci se domnívají, že nadsvětelná rychlost by mohla také umožnit cestování zpátky v čase. A to by teprve byly paradoxy!

Pokud se výsledky experimentu potvrdí, bude se muset fyzika vypořádat se situací, kdy vědecká pozorování neodpovídají teoriím. Bude třeba vymyslet teorie nové. Fyzikové s CERNu už pořádali širokou vědeckou komunitu o spolupráci ve snaze vysvětlit jejich pozorování. Kdo si troufne popřít Einsteina?
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Zamyšlení

  Jak dlouho nám ještě budou padat satelity na hlavu?

  23. 10. 2011 (novější než zobrazený článek)

  Za poslední měsíc jde už o druhý případ pádu vyřazeného satelitu z vesmíru. Spousta lidí se ptá jak mohou být ti, co družice do vesmíru vysílají tak nezodpovědní, že je nechají nekontrolovaně padat na lidi. A je toho spousta, co na nás může všechno spadnout, odhaduje se, že kolem Země obíhají desítky milionů kusů různého smetí jejichž celková hmotnost je neuvěřitelných 5500 tun. Hodlá někdo se stále rostoucím nebezpečím něco dělat?

  celý článek

  Božská částice, svatý grál současné fyziky

  3. 9. 2011

  Už jste o ní slyšeli? Těžko ji totiž uvidíte, je tak malá, že by všechna zrnka písku na všech plážích... vždyť to znáte, prostě malá. A prý je božská, natolik božská, že strčí všechny ostatní částice do kapsy. Přesto ale, že je tak významná, je i přes neutuchající snahu a víru mnoha vědců po celém světě k nenalezení a co víc, ve skutečnosti dokonce možná ani neexistuje.

  Proč je higgsův boson tak božský a proč ho pořád ještě vědci nenašli?

  celý článek

  Padá progress, rychle, něco si přej!

  27. 8. 2011

  Progress znamená pokrok, tentokrát to byl ale úkrok stranou, nebo rovnou pád do hlubin, zakončený explozí a rozbitými okenními tabulemi v Altajské republice. To máme pěkný pokrok, ale tak nějak špatným směrem. Šestice astronautů na orbitální stanici zatím zůstává klidná, mají zásob dostatek a i kdyby nebylo ruského progressu, jsou tu další dopravní prostředky. Nervózní už ale může začít být ruský vesmírný průmysl, přichází totiž volný trh, který jej doslova roztrhá.

  celý článek