Podle vědců NASA je Venuše opomíjena, požadují průzkumnou misi k naší sesterské planetě

Na setkání vědců z NASA zabývajících se Venuší zaznělo, že NASA ve svém průzkumu sluneční soustavy opomíjí druhou planetu od Slunce. Setkání VEXAG (Venus Exploration Analysis Group) se konalo nedaleko Washingtonu 30. srpna - 1. září. Poslední mise k Venuši pod vlajkou NASA byla podle představitelů skupiny na začátku devadesátých let, kdy vesmírná sonda Magellan zmapovala povrch planety. I když v rámci programu New Frontiers byla Venuše uvedena jako jeden z cílů, rozhodnuto o konkrétní misi ale doposud nebylo.

VME (Venus Mobile Explorer)

VME (Venus Mobile Explorer) Navrhovaná mise NASA k planetě Venuši. Jedná se pouze o koncept a o provedení mise ani jejím termínu doposud nebylo rozhodnuto. Podle návrhu mise by robotická sonda létala ve výšce asi 10 kilometrů nad povrchem Venuše a zkoumala by její atmosféru.Skupina VEXAG vznikla v roce 2005, jako místo, kde se setkávají vědci, kteří se zajímají o Venuši. Cílem skupiny je hledat priority při průzkumu Venuše a navrhnout strategii, se kterou bude planeta prozkoumána. Ačkoliv bylo navrženo už několik misí k Venuši, návrhy byly zatím vždy zamítnuty. Podle ředitele NASA pro planetární vědu Jima Greena, byly prostě vždy lepší, zajímavější návrhy na průzkum jiných míst sluneční soustavy.

VISU (Venus in Situ Explorer)
Mezi návrhy na průzkum Venuše v rámci programu New Frontiers se objevuje VISU, návrh mise počítá s přistáním robotické sondy na povrchu planety. Cílem by mělo být zkoumání změny klimatu, která způsobila vznik husté atmosféry Venuše a analýza hornin na povrchu Venuše. Zároveň by měla sonda připravit půdu pro budoucí misi, která by z Venuše přivezla vzorky na Zemi.
VME (Venus Mobile Explorer)
Dalším projektem, který je uváděný v konceptech pro průzkum Venuše je VME. Sonda VME by ale na Venuši nepřistála, létala by v její atmosféře ve výšce asi 10 kilometrů nad povrchem. Zkoumala by její hustou atmosféru a klima planety ovlivňované skleníkovým efektem.
Venus Express
Aktuálně kolem Venuše krouží evropská sonda Venus Express, která na její polární orbitu vstoupila v roce 2006 a její mise by měla dál pokračovat nejméně do roku 2012. Venus Express zkoumá jak povrch tak atmosféru Venuše, mezi objevy učiněné se sondou patří například obří dvojitý atmosférický vortex na jižním pólu.
Akatsuki
Dalším průzkumníkem Venuše měla být japonská orbitální sonda Akatsuki, v prosinci 2010 se jí ale nepodařilo vstoupit na oběžnou dráhu a zůstává obíhat kolem Slunce. Další pokus o zakotvení u Venuše budou mít japonští vědci zase v roce 2016.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Venuše

Parker solar probe pořídila překvapivý snímek nočního povrchu Venuše

4. 3. 2021 (novější než zobrazený článek)

Vesmírná sonda Parker Solar Probe zachytila noční stranu Venuše při svém třetím průletu kolem planety. Mise, která se primárně soustředí na Slunce, tak přináší vědecké poznatky také o sousední planetě. K Venuši se sonda během svojí mise přiblíží ještě nejméně 4x, aby upravila svou trajektorii a přiblížila se Slunci ještě víc.

celý článek

Podle nové studie se v atmosféře Venuše nenachází fosfan, ale oxid siřičitý

28. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Když v září vědci oznámili detekci fosfanu v atmosféře Venuše, vyvolalo to velký zájem po celém světě. Přítomnost této sloučeniny by mohla znamenat existenci života na sousední planetě. Nová interpretace vědeckých dat však přináší uklidnění, stejný pozorovaný efekt by totiž mohl být způsoben přítomností oxidu siřičitého. Který navíc dává na Venuši větší smysl.

celý článek

Vesmírná sonda Solar Orbiter proletěla kolem Venuše, aby upravila svou trajektorii na cestě ke Slunci

4. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Evropsko-americká sonda Solar Orbiter na své cestě ke Slunci proletěla 27. prosince kolem Venuše. Sonda proletěla ve vzdálenosti 7 500 kilometrů od horních vrstev atmosféry planety a využila její gravitace pro úpravu své trajektorie. Do roku 2030 se Venuši přiblíží ještě 7x.

Indie se chystá vyslat vesmírnou sondu k Venuši

1. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

Indická vesmírná organizace ISRO se chystá v prosinci 2024 poslat vesmírnou sondu k Venuši. Původně plánovala start mise Shukrayaan v polovině roku 2023, ale pandemie koronaviru způsobila odložení o více než rok. Na misi se kromě indických organizací buou podílet také instituce z Francie, Německa, Švédska a Ruska.

celý článek

Nová analýza dat ukazujících fosfan v oblacích Venuše, potvrdila jeho přítomnost, ale v menším množství

22. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

Když tým vědců vedených Jane Greavesovou oznámil v září objev fosfanu v atmosféře Venuše, objevilo se několik oponujících studií. Závěry vědců vyvolaly ve světě velký zájem, přítomnost této látky by totiž mohla znamenat existenci života na sousední planetě. Nová analýza dat z teleskopu ALMA fosfan v atmosféře Venuše potvrzuje, avšak v menším množství, než bylo v původní studii.

Podívejte se na videu, jak evropsko-japonská sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše

18. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

Vesmírná sonda BepiColombo využila na svojí cestě k planetě Merkur gravitaci Venuše, aby korigovala svou oběžnou dráhu. Při tomto průletu 15. října operátoři mise využili příležitosti a vyzkoušeli některé z instrumentů určených pro průzkum Merkuru.

celý článek

Možný život na Venuši: astronomové detekovali v atmosféře sousední planety látku, kterou na Zemi produkují bakterie

14. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Astronomům se podařilo detekovat molekuly fosfanu v atmosféře planety Venuše. Jde o překvapivý objev, tato látka totiž na Zemi vzniká v průmyslových procesech nebo za přispění živých organismů. Pro detekovanou koncentraci v atmosféře Venuše zatím vědci nemají žádné jednoznačné vysvětlení. Mohla by vznikat v dosud neznámých chemických procesech, nebo by mohla být produktem živých organismů žijících v oblacích planety.

celý článek