Podle vědců NASA je Venuše opomíjena, požadují průzkumnou misi k naší sesterské planetě

Na setkání vědců z NASA zabývajících se Venuší zaznělo, že NASA ve svém průzkumu sluneční soustavy opomíjí druhou planetu od Slunce. Setkání VEXAG (Venus Exploration Analysis Group) se konalo nedaleko Washingtonu 30. srpna - 1. září. Poslední mise k Venuši pod vlajkou NASA byla podle představitelů skupiny na začátku devadesátých let, kdy vesmírná sonda Magellan zmapovala povrch planety. I když v rámci programu New Frontiers byla Venuše uvedena jako jeden z cílů, rozhodnuto o konkrétní misi ale doposud nebylo.

VME (Venus Mobile Explorer)

VME (Venus Mobile Explorer) Navrhovaná mise NASA k planetě Venuši. Jedná se pouze o koncept a o provedení mise ani jejím termínu doposud nebylo rozhodnuto. Podle návrhu mise by robotická sonda létala ve výšce asi 10 kilometrů nad povrchem Venuše a zkoumala by její atmosféru.Skupina VEXAG vznikla v roce 2005, jako místo, kde se setkávají vědci, kteří se zajímají o Venuši. Cílem skupiny je hledat priority při průzkumu Venuše a navrhnout strategii, se kterou bude planeta prozkoumána. Ačkoliv bylo navrženo už několik misí k Venuši, návrhy byly zatím vždy zamítnuty. Podle ředitele NASA pro planetární vědu Jima Greena, byly prostě vždy lepší, zajímavější návrhy na průzkum jiných míst sluneční soustavy.

VISU (Venus in Situ Explorer)
Mezi návrhy na průzkum Venuše v rámci programu New Frontiers se objevuje VISU, návrh mise počítá s přistáním robotické sondy na povrchu planety. Cílem by mělo být zkoumání změny klimatu, která způsobila vznik husté atmosféry Venuše a analýza hornin na povrchu Venuše. Zároveň by měla sonda připravit půdu pro budoucí misi, která by z Venuše přivezla vzorky na Zemi.
VME (Venus Mobile Explorer)
Dalším projektem, který je uváděný v konceptech pro průzkum Venuše je VME. Sonda VME by ale na Venuši nepřistála, létala by v její atmosféře ve výšce asi 10 kilometrů nad povrchem. Zkoumala by její hustou atmosféru a klima planety ovlivňované skleníkovým efektem.
Venus Express
Aktuálně kolem Venuše krouží evropská sonda Venus Express, která na její polární orbitu vstoupila v roce 2006 a její mise by měla dál pokračovat nejméně do roku 2012. Venus Express zkoumá jak povrch tak atmosféru Venuše, mezi objevy učiněné se sondou patří například obří dvojitý atmosférický vortex na jižním pólu.
Akatsuki
Dalším průzkumníkem Venuše měla být japonská orbitální sonda Akatsuki, v prosinci 2010 se jí ale nepodařilo vstoupit na oběžnou dráhu a zůstává obíhat kolem Slunce. Další pokus o zakotvení u Venuše budou mít japonští vědci zase v roce 2016.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Venuše

Podívejte se na videu, jak evropsko-japonská sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše

18. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

Podívejte se na videu, jak evropsko-japonská sonda BepiColombo proletěla kolem VenušeVesmírná sonda BepiColombo využila na svojí cestě k planetě Merkur gravitaci Venuše, aby korigovala svou oběžnou dráhu. Při tomto průletu 15. října operátoři mise využili příležitosti a vyzkoušeli některé z instrumentů určených pro průzkum Merkuru.

celý článek

Možný život na Venuši: astronomové detekovali v atmosféře sousední planety látku, kterou na Zemi produkují bakterie

14. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Možný život na Venuši: astronomové detekovali v atmosféře sousední planety látku, kterou na Zemi produkují bakterieAstronomům se podařilo detekovat molekuly fosfanu v atmosféře planety Venuše. Jde o překvapivý objev, tato látka totiž na Zemi vzniká v průmyslových procesech nebo za přispění živých organismů. Pro detekovanou koncentraci v atmosféře Venuše zatím vědci nemají žádné jednoznačné vysvětlení. Mohla by vznikat v dosud neznámých chemických procesech, nebo by mohla být produktem živých organismů žijících v oblacích planety.

celý článek

Společnost Rocket Lab chce v roce 2023 podniknout první soukromou misi k Venuši

18. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Společnost Rocket Lab chce v roce 2023 podniknout první soukromou misi k VenušiSpolečnost Rocket Lab dnes provozuje raketu Electron, která levně vynáší malé náklady na nízkou oběžnou dráhu Země. Společnost má nicméně ambicióznější plány, ať už se jedná o nabídku vynášení nákladu na oběžnou dráhu, nebo nově také mise za oběžnou dráhu Země.

celý článek

Vědci pozorují v atmosféře Venuše jevy, které na žádné jiné planetě zatím nebyly zaznamenány

8. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Vědci pozorují v atmosféře Venuše jevy, které na žádné jiné planetě zatím nebyly zaznamenányV hloubi husté atmosféry Venuše, pouhých 50 kilometrů nad povrchem se vyskytuje narušení mraků dlouhé až 7 500 kilometrů. Tento jev nyní vědci zpětně identifikovali na snímcích starých 35 let. Extrémně hustá atmosféra sousední planety tak získává další unikát - podobný jev totiž na jiné planetě zatím pozorovaný nebyl.

celý článek

NASA vybrala čtyři možné mise k budoucímu průzkumu sluneční soustavy

15. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

NASA vybrala čtyři možné mise k budoucímu průzkumu sluneční soustavyV rámci programu Discovery vybrala NASA 4 mise, jejichž koncepty bude chtít rozvinout do většího detailu. Je mezi nimi vyslání sondy k Venuši, Tritonu, nebo měsíci Io. Každý z vědeckých týmů, které se do programu přihlásily, nyní dostane 3 miliony dolarů na rozvoj svých konceptů. NASA v příštím roce vybere jednu z těchto misí k realizaci.

celý článek

Nově objevená planetka 2020 AV2 je první, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Venuše

20. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Nově objevená planetka 2020 AV2 je první, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy VenušeZe statisíců známých planetek ve sluneční soustavě obíhá zhruba jen 20 zcela uvnitř oběžné dráhy naší planety. Astronomové nyní našli první planetku, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Venuše. Jde zároveň o druhé nejbližší známé přírodní těleso ke Slunci, tím nejbližším je planeta Merkur.

celý článek

Nový výzkum naznačuje, že na Venuši jsou dnes aktivní sopky, kromě Země na jiné planetě nejsou

5. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Nový výzkum naznačuje, že na Venuši jsou dnes aktivní sopky, kromě Země na jiné planetě nejsouNový výzkum ukazuje na možnost, že lávové proudy na povrchu Venuše pozorované z oběžné dráhy by mohly být staré jen několik let. Pokud se tyto závěry potvrdí, stala by se Venuše po Zemi teprve druhou planetou ve sluneční soustavě, kde prokazatelně probíhají vulkanické procesy. Průzkum povrchu sousední planety však není snadný kvůli její velmi husté a toxické atmosféře.

celý článek