do not follow here
MRO < LIVING fUTURE

Orbitální sonda MRO začala opět snímat povrch planety Mars kamerou HiRISE

Kamera HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) je zařízení s velmi vysokým rozlišením umístěné na vesmírné sondě MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), která obíhá kolem Marsu a snímá jeho povrch. Během posledních dvou týdnů došlo už dvakrát k jejímu automatickému vypnutí, a to vždy ze stejného důvodu - jeden ze 14 detektorů kamery nefunguje jak má. Operátoři znovuobnovili provoz HiRISE, nicméně bez poškozeného CCD detektoru, který se budou nadále pokoušet opravit.Problém se poprvé objevil už 27. srpna, kamera se uložila do protektivního spánku, ve kterém je zastaven přísun elektřiny, nicméně zařízení je nadále tepelně chráněno od okolního prostředí. Příčinou bylo selhání při zadávání příkazu na pozorování povrchu Marsu modulu ovládajícímu jeden ze 14 detektorů. Operátoři po pěti dnech spustili provoz HiRISE bez poškozeného detektoru.

Při snaze zapojit 6. září 14. CCD detektor zpět do provozu se však kamera vypnula znovu. I tentokrát byl její provoz spuštěn bez poškozeného detektoru, snímky kamery tak budou o něco menší - místo standardních 6 kilometrů na šířku budou mít pouze 5,4 kilometrů.

14. CCD detektor kamery HiRISE projde dalším testováním a operátoři v JPL středisku, které provoz MRO zajišťuje, se pokusí jej opravit. Primární část mise orbitální sondy MRO skončila už v roce 2008, protože ale byla v té době ve stále dobrém stavu, byla její mise prodloužena na neurčito.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
MRO

Načítám stránku...
x zrušit