V pátek ukončí provoz Tevatron, druhý největší urychlovač částic na světě

Druhý největší cyklotron na světě ukončí svůj provoz po 25 letech provozu, během této doby přispěl k množství objevů a posunul poznání subatomární světa o kus dál, jedním z takových objevů byl například objev top quarku. Úlohu Tevatronu postupně převzal ještě větší evropský urychlovač částic LHC postavený v Alpách pod švýcarsko-francouzskou hranicí.Je nepravděpodobné, že by se v blízké budoucnosti stavěl větší urychlovač než je LHC, jako reálnější se jeví výstavba nového urychlovače v tunelech po Tevatronu. Jedním z návrhů je výstavba prvního muonového urychlovače, který místo protonů a antiprotonů urychluje a sráží jiné částice - muony.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Tevatron

Jaký je aktuální stav pátrání po higgsově bosonu? Vědci se blíží kýženému výsledku

29. 4. 2012 (novější než zobrazený článek)

Na pátrání po higgsově bosonu se podílí dvě obrovské fyzikální laboratoře CERN v Evropě a Fermilab v USA. Vědci se v nich pokouší rozbít hmotu na tak malé částečky, že mezi nimi budou moci pozorovat ty nejzákladnější stavební prvky hmoty. Zatím všechny objevené částice subatomárního světa zapadají do tzv. standardního modelu, což je teorie, která vysvětluje fungování světa na subatomární rovině. Z tohoto modelu však vědcům chybí jeden z hlavních kusů skládačky, higgsův boson, částice zodpovědná za hmotnost hmoty.

celý článek

Vědci z Fermilabu potvrdili existenci předpovězené subatomární částice Xi-sub-b

26. 7. 2011

Částicovým fyzikům z laboratoře Fermilab, která sídlí nedaleko Chicaga, se podařilo objevit částici příbuznou neutronu, avšak s větší hmotností. Zatím je částice označovaná jako neutral Xi-sub-b.

celý článek

Co přijde po uzavření Tevatronu? Možná první urychlovač muonů na světě

19. 6. 2011

Tevatron je americký urychlovač subatomárních částic, po LHC v Evropě druhý největší na světě. Jeho provoz bude ale letos v září ukončen, americká vláda totiž neprodloužila financování projektu na příští fiskální rok. Úlohu Tevatronu od roku 2008 postupně přebírá silnější Large Hadron Colider (LHC) v CERNu, který se tak postupně stává jediným zařízením schopným detekovat higgsův boson. Na místě Tevatronu nicméně může vyrůst zcela nové zařízení, které by namísto hadronů urychlovalo jiné subatomární částice, muony.

celý článek

Fyzici v americkém urychlovači Tevatron objevili novou částici, nebo fyzikální sílu. Zatím neví

8. 4. 2011

Nová analýza 10 tisíc kolizí protonů a antiprotonů v druhém nevýkonnějším urychlovači částic Tevatron ukazuje doposud nevysvětlené chování elektronů a těžkých částic nazývaných W bosony. Pozorování neodpovídají tomu, jak by se měly elemetární částice podle aktuálních teorií fyziky chovat.

celý článek

Americký Tevatron soupeří s výkonnějším LHC o to, kdo objeví higgsův boson

25. 3. 2011

Americký urychlovač částic Tevatron je po LHC v CERNu druhý největší na světě a provozuje ho státní věděcká instituce Fermilab nedaleko Chicaga. Obvod urychlovače činí 6,3 kilometrů (LHC má 27 kilometrů v obvodu) a dochází v něm k urychlení částic k energetickým hodnotám až 1 TeV, což dalo také vzniknout jménu urychlovače. Boson je teoretická částice, která by měla být podle Standardního modelu kvantové fyziky nositelem hmotnosti, vědci však neví jakou hmotnost by měla mít částice samotná.

celý článek