do not follow here
NEO < LIVING fUTURE

V blízkosti Země se nachází mnohem méně planetek, než se původně myslelo

Ve skupině NEO objektů (Near Earth Objects) obíhajících Slunce po podobné oběžné dráze jako Země je zřejmě mnohem méně planetek než se původně odhadovalo, astronomové z NASA to zjistili díky měření vesmírné sondy WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer). Místo původně odhadovaných 35 tisíc objektů střední velikosti se v okolí oběžné dráhy Země nakonec nachází pouze 19500.Díky doposud nejpřesnějšímu zkoumání oblasti, kde se nachází NEO planetky získali vědci přesnější čísla, podle kterých snížili odhad jejich množství. Riziko srážky takové planetky se Zemí je tedy o dost nižší než se původně předpokládalo, nicméně z objektivního hlediska zůstává stále stejné.

Podle odhadů už bylo nalezeno na 93 % NEO objektů o velikosti více jak jeden kilometr, čímž splnila mise WISE cíl daný kongresem USA. Tyto velké planetky by měly globální dopad při srážce se Zemí a je proto nutné je sledovat, znát jejich polohu a směr. Podle nových dat se počet těchto objektů snížil ze zhruba tisícovky na 981, z čehož 911 už bylo identifikováno, od žádného z nich v následujících několika stoletích nehrozí žádné nebezpečí.

Infračervená observatoř snímala v primární části své mise vzdálené astronomické objekty v infračerveném spektru. Poté co sonda spotřebovala vodík sloužící ke chlazení svých přístrojů, přešla do druhé fáze mise, kdy se s menším výkonem zaměřila právě na objekty v blízkosti Země, tato druhá část mise byla označena jako NEOWISE.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
NEO

Načítám stránku...
x zrušit