Tým astronomů vedený Scottem Sheppardem v pondělí oznámil objev tří blízkozemních planetek. Jedna z nich, 2022 AP7, kříží oběžnou dráhu Země, což z ní činí potenciálně nebezpečný objekt. Vědci nicméně upozorňují, že aktuální predikce její trajektorie nenaznačují nebezpečí srážky s naší planetou v dohledné době.
Near Earth Objects (NEO) jsou objekty, které mají oběžnou dráhu podobnou té zemské a mohou se dostávat do její blízkosti.
Planetka 2022 AP7 oběhne Slunce jednou za 5 let a má v průměru 1,5 kilometrů. Objevena byla pomocí teleskopu Victora M. Blanca v Čile a výkonného instrumentu Dark Energy Camera. Astronomové ji řadí mezi tzv. NEO objekty, které se přibližují k Zemi.
Další dvě planetky (2021 LJ4 a 2021 PH27) obíhají Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Země a srážka u nich nehrozí. 2021 PH27 je navíc planetka s nejkratší dobou oběhu kolem Slunce.
24. 8. 2021 Začátkem srpna se astronomům podařilo identifikovat nový objekt v blízkosti Slunce. Následně výpočty ukázaly, že se jedná o planetku, která obíhá nezvykle blízko naší hvězdě. Nacházení těles v blízkosti Slunce je složité, lze je totiž pozorovat pouze těsně po západu nebo těsně před východem Slunce. Planetka dostala označení 2021 PH27.
Jediné známé těleso ve sluneční soustavě s kratším rokem je planeta Merkur, její oběh kolem Slunce trvá 88 dní. Planetka PH27 to zvládne za 113 dní. Podle odhadů má asi kilometr v průměru a mohlo by se jednat o těleso původem z Hlavního pásu, nebo kometu zachycenou gravitací Slunce.
Oběžná dráha planetky PH27 je vysoce eliptická: v nejbližším bodě se nachází pouze 0,13 AU od Slunce, tedy blíž než planeta Merkur (0,4 AU). Naopak nejdál se dostává až za oběžnou dráhu Venuše (0,7 AU). Při maximálním přiblížení dosahují teploty na povrchu planetky až 500 °C.
Oběžná dráha planetky nicméně není dlouhodobě stabilní. Vědci předpokládají, že v průběhu několika milionů let dojde ke srážce planetky s Merkurem, Venuší, nebo Sluncem, mohla by také být gravitací vystřelena z vnitřní sluneční soustavy dál od Slunce.
Více informací