Bigelow Aerospace propouští, doplácí na pomalý vývoj vesmírných lodí

Společnost Bigelow Aerospace vyvíjí nafukovací obytné moduly pro soukromý orbitální hotel, dva testovací moduly už jsou na oběžné dráze a třetí BA 330 je zatím ve vývoji. Koncem srpna bylo propuštěno 40 z 90 zaměstnanců firmy, šlo zejména o operátory strojů.

Orbitální hotel Bigelow Aerospace

Orbitální hotel Bigelow Aerospace by měl být první komerční orbitální stanicí. Společnost nyní na ISS testuje nafukovací modul BEAM, na jehož technologii by měl být hotel založen. Se vypuštěním společnost čeká na uvedení prvních komerčních letů do vesmíru společností SpaceX nebo Boeing.Majitel Robert Bigelow řekl, že se jeho společnost stala obětí perfektní bouře, kdy ji souhra několika okolností donutila k tak drastickému opatření. Hlavní důvod nicméně je, že není jak dopravit na oběžnou dráhu obyvatele budoucího hotelu. Podle původních plánů Bigelow Aerospace měli první hosté dorazit na oběžnou dráhu v letech 2014 nebo 2015. Dnes to ale vypadá, že k tomu dojde o několik let později, firma si tedy ponechala pouze některé pracovníky a bude na novém modulu BA 330 pracovat pomaleji.

Aktuálně je v Americe ve vývoji hned několik dopravních prostředků na oběžnou dráhu. První lety nových vesmírných lodí by měly podle oficiálních plánů proběhnout většinou nejdříve v roce 2015. Reálná situace vývoje lodí je však často odlišná od plánů a lze očekávat, že ne všichni plány budou splněny. Nejdál je zatím společnost SpaceX se svým Dragonem, i zde je však vývoj zpožděn, a to aktuálními problémy s dopravou astronautů na ISS způsobené závadou na ruské raketě.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Lety do vesmíru