do not follow here
Kuiperův pás < LIVING fUTURE

Těleso v Kuiperově pásu připomíná přesýpací hodiny, podobných by mohlo být víc

Na setkání European Planetary Science Congress v Nantes (FRA) 3. října prezentoval doktor Pedro Lacerda nové informace o jednom z objektů Kuiperova pásu. Těleso nesoucí označení 2001 QG298 jej zaujalo svým zvláštním tvarem připomínajícím osmičku nebo přesípací hodiny. "Představte si že máte dvě vejce, která se dotýkají svými špičkami" popisuje tvar tělesa Lacerda.Objekt 2001 QG298 zaujal už astronomy Scotta Shepparda a Davida Jewitta v roce 2004, když zkoumali periodickou změnu jeho svítivosti. "Objekt je tak vzdálený, že nerozpoznáme jeho tvar, ale výkyvy v jasu poukazují na to, že jak 2001 QG298 rotuje, ukazuje nám méně nebo více svého povrchu a odráží tak s určitou pravidelností méně nebo více slunečního světla."

Nová měření Lacerdy z roku 2010 ukázala, že se situace změnila a výkyvy v jasu nejsou tak velké jako v roce 2004. Z dřívějších měření nebylo možné rozpoznat v jaké rovině těleso rotuje, jestli jde o pohyb podobný rotaci vrtule vrtulníku nebo například vrtuli letadla. Podle Lacerdy jde o druhý případ, rotace připomíná vrtuli letadla. Jak se postupně mění vzájemná pozice Země a 2001 QG298, ukazuje se nám nyní mírně z boku a výkyvy v zářivosti nejsou tak výrazné.

Podobný tvar a směr rotace už astronomové pozorovali dříve, nicméně podobných případů příliš známo není. Fakt, že rotace objektu způsobuje detekci tohoto tvaru poměrně složitou, by ale mohl nasvědčovat existenci dalších podobných objektů. 


Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kuiperův pás

Načítám stránku...
x zrušit