do not follow here
ExoMars < LIVING fUTURE

ESA se obrací na Rusko, bude ExoMars společným projektem NASA, ESA a Roskosmosu?

Mise ExoMars se po několika měsících opět mění, Evropská vesmírná agentura (ESA) už nehodlá dál přesvědčovat americkou vesmírnou agenturu (NASA) a 13. října obrátila se na ruskou vesmírnou agenturu (Roskosmos). Podle původních plánů měla NASA poskytnout raketu pro vyslání prvního vědeckého zařízení v roce 2016, americká vesmírná agentura na to ale nemá podle vyjádření svých představitelů místo ve svém rozpočtu.ExoMars je už několikrát odložená a snad ještě vícekrát přepsaná evropská vlajková mise s cílem prozkoumat potenciální biologii na planetě Mars (odtud celý název mise Exobiology on Mars). I po několika přepracováních zůstaly dva starty v letech 2016 a 2018, v prvním má k Marsu odletět komunikační orbitální sonda a malá meteorologická stanice a ve druhém startu evropsko-americký robotický rover.

NASA v září oznámila zástupcům ESA, že v jejím rozpočtu není prostor pro poskytnutí rakety pro misi v roce 2016, o misi v roce 2018 se zatím nikdo oficiálně nezmínil. Pokud Roskosmos přijme nabídku ředitele ESA Jean-Jacques Dordaina, první mise by odstartovala na raketě Proton.

Podle návrhu ESA nemá Roskomos v programu ExoMars nahradit USA, na misi by se podílely všechny tři hlavní vesmírné agentury na světě. Termín, dokdy se má Roskomos rozhodnout a kdy ESA rozhodne o osudu mise ExoMars, je leden 2012. Zatím se zdají být pravděpodobné dvě varianty: Roskosmos nabídku přijme a mise ExoMars bude mít dva starty a tři velké partnery, pokud ale Roskosmos odmítne, hrozí vyškrtnutí prvního startu a ponechání pouze jediného v roce 2018, to by na Mars odletěl pouze robotický rover vyvinutý společnými silami NASA a ESA.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ExoMars

tag icon
Další články z kategorie
ExoMars
Načítám stránku...
x zrušit