Spitzerův teleskop našel u blízké hvězdy rodící se systém planet připomínající sluneční soustavu

Vesmírný teleskop NASA Spitzer detekoval u hvězdy Eta Corvi oblak plynů a prachu, který připomíná následky srážky komety nebo podobného tělesa s planetou. Hvězdný systém Eta Corvi je starý asi miliardu let a přesto, že je vzdálený 60 světelných let, mnozí astronomové v něm vidí obraz sluneční soustavy. Domnívají se, že to, co Spitzerův teleskop pozoruje je epocha nazývaná Late heavy bombardment (pozdní těžké bombardování).

Vesmírný teleskop Spitzer

Vesmírný teleskop Spitzer Spitzer byl infračervený vesmírný teleskop vyslaný do vesmíru v roce 2003 NASA. Jeho misí bylo primárně studium exoplanet a hlubokého vesmíru v infračerveném spektru. Teleskop ukončil svou misi v lednu 2020.S objevem přišel astronom Carey Lisse z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, který společně se svým týmem pracoval se Spitzerovým vesmírným teleskopem. Při rozboru světla z hvězdy Eta Corvi, které prošlo diskem prachu, který se v blízkosti hvězdy nachází, našli vodní led, organické látky a kamení, což indikuje destrukci velké komety, nebo většího množství podobných srážek. 

Late heavy bombardment je období ve vývoji sluneční soustavy, kdy je v soustavě množství středních a menších objektů, které do sebe často narážejí a planety jsou doslova bombardovány planetkami a kometami. Už dříve byly v soustavě Eta Corvi nalezeny dva disky materiálu kolem centrální hvězdy, jeden ve vnitru soustavy a druhý ve vzdálenosti asi 150 AU od jejího středu, tato struktura nápadně připomíná naši sluneční soustavu s pásem asteroidů uvnitř i kuiperovým pásem na okraji.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Voda ve vesmíru