do not follow here
Gama záření < LIVING fUTURE

NASA má mapu zdrojů gamma záření ve vesmíru, třetina jich je zahalena tajemstvím

Vesmírný teleskop Fermi (Fermi Gamma-ray Space Telescope) našel ve vesmíru 1873 zdrojů gamma záření, vysokoenergetické formy světla, které vzniká v těch největších objektech a explozích ve vesmíru. Zdrojem záření u dvou třetin z těchto pozorování jsou blazary nebo pulzary, u zbývající třetiny astronomové netuší. "Fermi vidí zdroje vysokoenergetického záření v místech oblohy, kde se nic, co by jej mohlo vydávat, nenachází" říká David Thompson, který se na projektu Fermi podílí.

MiseStartStatus
missions icon Fermi 11. 6. 2008 Probíhá


"Více než polovina detekovaných zdrojů je spojena s aktivními supermasivními černými děrami v centrech galaxií", říká Gino Tosti, italský astrofyzik. "Co je ale na novém katalogu zdrojů gamma záření tak zvláštní, je fakt, že jsou v něm stovky zdrojů, které nevydávají záření v žádné jiné vlnové délce."

Jedním z vysvětlení je, že by mohlo jít o temnou hmotu, podle některých vědců by mohlo gamma záření vznikat při kontaktu dvou antičástic temné hmoty, jde však o pouhou teorii. Pravdou je, že v současnosti nikdo neví, odkud toto záření vychází. To je ale právě to, co vědce pohání a motivuje k dalšímu výzkumu, nález teleskopu Fermi totiž poskytuje dobré předpoklady pro zcela nové objevy.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gama záření

tag icon
Další články z kategorie
Gama záření
Načítám stránku...
x zrušit