do not follow here
Dragon < LIVING fUTURE

Upravená vesmírná loď Dragon se připravuje na svůj první let k ISS, poprvé s nákladním modulem

Automatická vesmírná loď Dragon, která se připravuje na první let k orbitální stanici, byla převezena z továrny společnosti SpaceX v Kalifornii na Floridu, odkud poletí do vesmíru na vrcholku rakety Falcon 9. V hangáru společnosti na floridském mysu Canaveral už čekají první i druhý stupeň rakety Falcon 9 a podle mluvčího SpaceX by během příštího týdne měl dorazit také nákladní modul. Start byl původně plánován na letošní prosinec, ale NASA i CEO SpaceX Elon Musk si připouští možnost, že testovací let k ISS proběhne až začátkem příštího roku.Letový plán doposud neexistuje, ani stále není jisté, zda ostatní partneři dovolí NASA a SpaceX přistát u ISS s novou lodí, ruská strana mise totiž prohlásila, že Američanům nedovolí zakotvení u stanice, dokud si nebudou stoprocentně jisti bezpečností posádky. A tuto jistotu prý zatím nemají.

První let Dragonu do vesmíru proběhl loni v prosinci, kdy prázdná vesmírná kapsle obletěla Zemi a po třech hodinách ve vesmíru přistála zpátky v oceánu. Oproti prvnímu Dragonu je druhý vybaven navíc dvěma solárními panely, nákladním prostorem a také dveřmi pro přístup k nákladu. Modul prošel důkladným společným testováním NASA a SpaceX, které se soustředilo zejména na kotvu s jejíž pomocí bude Dragon spojen se stanicí.

Původně měla společnost SpaceX provést tři testy, první proběhl loni, následovat mělo letošní přiblížení k ISS a teprve potom zakotvení u stanice. NASA se společně se SpaceX po úspěšném prvním testu dohodla na sloučení posledních dvou testů do jednoho. Let měl podle původního plánu proběhnout v prosinci, problémy způsobené nehodou ruské nákladní lodi progress a následné narušení rotace posádky ale zřejmě povedou k odsunutí této mise až na začátek příštího roku.

První let Dragonu do vesmíru v prosinci 2010
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Dragon

tag icon
Další články z kategorie
Dragon