Ruská mise na měsíc Marsu Phobos zřejmě skončí fiaskem, sonda spadne na Zem

Ruská mise, která se měla stát zářným příkladem ruského vesmírného programu, zřejmě skončí neúspěchem. Po středečním startu se dostala sonda Fobos-Grunt úspěšně na oběžnou dráhu Země, nedošlo ale k zážehu motoru pro opuštění Země a vydání se na cesty na Mars. Sonda tak krouží kolem Země a pomalu se jí přibližuje, zřejmě koncem listopadu nebo začátkem prosince spadne na Zem spolu s plnými nádržemi toxického paliva.

Fobos-Grunt

Fobos-Grunt Vesmírná sonda Fobos-Grunt má za cíl v roce 2012 přistát na měsíci planety Mars, Phobos. Po odebrání vzorků se v roce 2014 vrátí zpět na Zemi.Krátce po startu měly přijít dva naplánované zážehy raket vesmírné sondy Fobos-Grunt. První měl trvat 11 a půl minuty a navedl by sondu na vyšší oběžnou dráhu, druhý zážeh 4 hodiny po začátku mise měl sondu nasměřovat k planetě Mars, která se letos v listopadu nachází ve výhodné pozici pro cestu ze Země.

Závadu zatím vyšetřují ruští inženýři, zdá se, že sonda se snažila pomocí hvězd určit svou pozici, to se jí ale nepodařilo a nedošlo ani k zážehu. Pokud by šlo o softwarovou chybu, nahrání nových příkazů by mělo problém vyřešit, pokud je chyba někde v zařízení, mise je zřejmě beznadějně ztracena. Zatím se jim ale nedaří se sondou navázat spojení.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Fobos-Grunt