do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

Nález Hubblova teleskopu zřejmě donutí astrofyziky k přezkoumání teoriíí o evoluci malých galaxií

Detekcí téměř infračerveného světla se podařilo astronomům s pomocí Hubblova teleskopu najít ve vzdálenosti devíti miliard světelných let několik trpasličích galaxií s překvapivě vysokou mírou vzniku nových hvězd. Tyto malé galaxie jsou nejčastější formou galaxií ve vesmíru (dosahují asi 100x menší velikosti než Mléčná dráha) s tak rychlým nárůstem nových hvězd je ale astronomové pozorovali poprvé.Nový typ trpasličích galaxií byl nalezen pomocí projektu CANDELS (Cosmic Assembly Near-infrared Deep Extragalactic Legacy Survey), který si klade za cíl pozorování těch nejvzdálenějších objektů ve vesmíru. Čím vzdálenější galaxie, tím déle trvá než k nám světlo od ní dorazí, astronomové tak ve skutečnosti pozorují dění před 9 miliardami let. Jde o první pozorování trpasličích galaxií v tomto období vývoje vesmíru.

"Předchozí nedávné studie malých galaxií, které se nacházejí v blízkosti Mléčné dráhy, poukazovaly na spíše pomalý proces formace nových hvězd, který se táhl miliardy let". Řekl Harry Ferguson, který na studii CANDELS spolupracoval, a dodává: "Nová pozorování ale dokazují, že dříve existovaly trpasličí galaxie s vysokou mírou vzniku nových hvězd, s čímž naše předchozí teorie nepočítaly, budeme se tedy muset znovu zamyslet nad těmito teoriemi o evoluci trpasličích galaxií a přijít s něčím, co tato pozorování vysvětlí."

Zdá se, že tyto galaxie byly časté před devíti miliony let, až nyní ale mají astronomové k dispozici dostatečně citlivou techniku, aby je mohli pozorovat. V rámci projektu CANDELS našli 69 malých galaxií s vysokou mírou vzniku nových hvězd. Co za tím ale stojí doposud neví, astronomové se proto už nemohou dočkat vypuštění nového vesmírného teleskopu Jamese Webba, který by jim měl poskytnout ještě detailnější snímky vzdáleného vesmíru.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit