do not follow here
Voyager < LIVING fUTURE

Vesmírná sonda Voyager 2 na samotném okraji sluneční soustavy přepnula na záložní pohon

Voyager 2 je, stejně jako jeho sesterská sonda Voyager 1, vybaven 6 sadami trysek. Tři z nich jsou primární a tři záložní, a polovina z těchto trysek vždy slouží ke korekcím dráhy a nastavení orientace vesmírné sondy. Signál pro přepnutí na záložní trysky vyslali operátoři prostřednictvím DSN (Deep Space Network) 3. listopadu, o dvanáct dní později přijali od vesmírné sondy, která se nachází daleko za oběžnou drahou Pluta, potvrzení, že operace proběhla úspěšně.



NASA přikázala sondě přepnutí na záložní pohon, aby mohla ušetřit energii a prodloužit tak trvání mise. I když výkon nukleárního zdroje na palubě neustále klesá, sonda teď může vypnout topení, které zahřívalo primární trysky a spotřebovávalo velké množství energie, dosáhne tak nižší spotřeby.

Aktuálně se vesmírná sonda Voyager 2 nachází ve vzdálenosti 14 miliard kilometrů od Země (97 AU) v oblasti známé jako heliosheath nebo také heliosférická obálka. V tomto regionu se vyrovnává síla slunečních větrů směřujících z centra sluneční soustavy s větry mezihvězdnými, které působí opačným směrem. 

Obě vesmírné sondy Voyager přinášejí už od 70. let minulého století stále nové poznatky o sluneční soustavě. Naposledy na začátku tohoto roku oznámili astronomové, že s pomocí dat z obou vesmírných sond určili, že heliosheath není homogenní ale skládá se z magnetických bublin vyvolávaných magnetickým polem Slunce.

Tři radioizotopové termoelektrické generátory umístěné na palubě Voyageru 2 jej pohání stále hlouběji do vesmíru. Astronomové předpokládají, že by sonda měla fungovat nejméně do roku 2020.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Voyager

tag icon
Další články z kategorie
Voyager
Načítám stránku...
x zrušit