Voyager < LIVING fUTURE

Vesmírná sonda Voyager 1 posílá z okraje sluneční soustavy podivné signály, NASA neví, co je způsobuje

Vesmírná sonda Voyager 1 je ve vesmíru už 45 let a stále posílá cenné vědecké informace ze samotné hranice sluneční soustavy. V poslední dnech však přichází podivné informace z jejího přístroje AACS, který má na starosti orientaci sondy v prostoru. Sonda zatím dál funguje a komunikuje se Zemí, přesto je ale potřeba problém řešit, než přeroste v něco většího.

MiseStartStatus
missions icon Voyager 1 5. 9. 1977 Probíhá


Systém AACS (Attitude Articulation and Control System) má na starosti mimo jiné orientaci sondy, tedy i to, kam míří její anténa. A ta musí mířit k Zemi, aby mohla komunikovat s operačním střediskem. Pokud by NASA ztratila nad orientací Voyageru kontrolu, ztratila by zároveň i spojení se sondou. 

I když je anténa zatím stále namířena k Zemi a signál je silný, telemetrická data se zdají být náhodně generovaná a neodráží realitu. Vědecká zařízení Voyageru 1 zatím pracují správně a NASA nemá známky dalších problémů. 

Řešení příčiny chybné telemetrie každopádn nějakou dobu potrvá, signál k sondě totiž letí přes 21 hodin. Voyager-1 se aktuálně nachází 156 AU od Slunce (Země se nachází 1 AU od Slunce, Pluto asi 35 AU). Světlo tuto vzdálenost urazí za 21 hodin a 34 minut.
Voyager, cesta sluneční soustavou
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Voyager

tag icon
Další články z kategorie
Voyager