do not follow here
Voyager < LIVING fUTURE

NASA se podařilo opravit přístroje sondy Voyager 1, která na Zemi posílala podivné signály

Vesmírná sonda Voyager 1 je ve vesmíru už 45 let a stále posílá cenné vědecké informace ze samotné hranice sluneční soustavy. Od května však přicházely podivné informace z jejího přístroje AACS, který má na starosti orientaci sondy v prostoru. Sonda i přesto dál fungovala a komunikovala se Zemí. Problém se podařilo vyřešit až v průběhu srpna.

MiseStartStatus
missions icon Voyager 1 5. 9. 1977 Probíhá


Aktuálně

20:31
30.08.
NASA se podařilo odstranit chybu a sonda Voyager 1 už funguje normálně. Problém byl způsoben tím, že přístroj AACS posílal data přes starý palubní počítač, který už je několik let odstaven a který data převáděl na nesmyslná čísla. Softwarový update zajistil posílání dat na správné místo, což problém odstranilo.
Systém AACS (Attitude Articulation and Control System) má na starosti mimo jiné orientaci sondy, tedy i to, kam míří její anténa. A ta musí mířit k Zemi, aby mohla komunikovat s operačním střediskem. Pokud by NASA ztratila nad orientací Voyageru kontrolu, ztratila by zároveň i spojení se sondou. 

I když byla anténa namířena k Zemi a signál byl silný, telemetrická data se zdála být náhodně generovaná a neodrážela realitu. Vědecká zařízení Voyageru 1 nicméně fungovala správně a sonda nejevila známky dalších problémů. 

Signál k sondě Voyager 1 letí přes 21 hodin, nachází se 156 AU od Slunce (Země se nachází 1 AU od Slunce, Pluto asi 35 AU). 
Voyager, cesta sluneční soustavou
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Voyager

tag icon
Další články z kategorie
Voyager
Načítám stránku...
x zrušit