do not follow here
Higgsův boson < LIVING fUTURE

Higgsův boson na dosah! Vědci z LHC oznámili, že mají kandidáta na božskou částici

Dnes proběhl v Ženevě seminář, na kterém dva hlavní týmy pátrající po takzvané božské částici představily aktuální výsledky svého dosavadního snažení. Higgsův boson je nezbytnou součástí standardního modelu, který popisuje subatomární svět, má totiž dávat všem ostatním částicím hmotnost. Podle prezentovaných výsledků však stále nejde o definitivní důkaz existence higgsova bosonu, přestože nové výsledky jsou jeho detekci zatím nejblíže.Vědci v LHC našli v energetických hodnotách kolem 125 GeV (gigaelektronvolt) signál, který by mohl odpovídat právě higgsovu bosonu. Nebo také ne. Doposud totiž nemají dostatek dat, pro definitivní ohlášení jeho existence. Hodnoty jsou však velmi podobné pro oba detektory CMS a ATLAS, které tajemnou částici hledají. Statistická chyba jejich výsledků však umožňuje jak existenci tak neexistenci higgsova bosonu.

Co tedy vlastně vědci z organizace CERN dnes ohlásili? Slovy mluvčí LHC, "Může to být stejně tak něco velmi fascinujícího, jako bezvýznamná fluktuace na pozadí".

Standardní model předpovídá existenci higgsova bosonu, neurčuje už ale jeho energetickou hodnotu, vědci tak musí částici hledat v poměrně širokém spektru energetických hodnot. Podstata hledání pomocí urychlovačů LHC v Evropě a dnes už vysloužilého Tevatronu v USA byla postupně eliminovat různé energetické hodnoty, dokud nebude higgs nalezen. Detektor ATLAS zatím vyloučil hodnoty mimo rozsah 116–130  GeV, podle dalšího z detektor LHC, CMS, by se měl higgs nacházet mezi 115-127 GeV, což odpovídá dnes ohlášenému signálu s hodnotou 125 GeV.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Higgsův boson

tag icon
Další články z kategorie
Higgsův boson
Načítám stránku...
x zrušit