Voyager 1 prolétá regionem stagnace, poslední slupkou sluneční soustavy

Už loni američtí vědci reportovali, že se vesmírná sonda Voyager 1 dostala do regionu heliosheath, kde přestává vát sluneční vítr, který je zpomalovaný opačnými proudy vanoucími z mezihvězdného prostoru. Naopak podle měření sondy za uplynulý rok zesiluje magnetické pole, které obklopuje sluneční soustavu a změnil se také charakter subatomárních částic směřujících ven z nitra soustavy.

Heliosheath

Heliosheath deformace magnetického pole Slunce na okraji sluneční soustavy objevené s pomocí přístrojů vesmírných sond Voyager 1 a Voyager 2"Voyager nám ukazuje, že to, co je venku tlačí opačným směrem než vanou sluneční větry," řekl Ed Stone, vědec, který se podílí na misi Voyager a dodává "Už bychom neměli dlouho čekat a uvidíme jak prostor mezi hvězdami skutečně vypadá". Mezitím ale Voyager 1 stále zůstává ve sluneční soustavě, podle posledních měření se směr magnetických siločar doposud nezměnil podle čehož vědci usuzují, že sonda zatím heliosféru neopustila.

Vesmírná sonda Voyager na své cestě ze sluneční soustavy měří intenzitu nabitých částic, které putují jak zevnitř soustavy tak zvnějšku. Až do poloviny roku 2010 byla intenzita částic směřujících ze sluneční soustavy neměnná, pak se ale začala snižovat a dnes jich detektory zachytí pouze polovinu v poměru k hodnotám z před pěti let. Naopak se už 100x zvýšila intenzita vysokoenergetických elektronů směřujících dovnitř sluneční soustavy.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Voyager