do not follow here
Neutrina < LIVING fUTURE

Na dně Středozemního moře se staví gigantický detektor neutrin KM3NeT

40 institucí z 10 evropských zemí se podílí na výstavbě teleskopu KM3NeT (Cubic Kilometer Neutrino Telescope), který bude po velké čínské zdi druhou největší stavbou postavenou lidmi. Úkolem teleskopu o velikosti 5 kubických kilometrů bude detekovat neutrina ze vzdálených zdrojů ve vesmíru jako jsou supernovy, kvazary, záblesky gamma záření a podobně.



KM3NeT bude sestávat z dlouhých kabelů, na kterých budou umístěny detektory, ty budou sledovat mořské dno a hledat dopady neutrin z hlubokého vesmíru. Následně by měli být vědci schopni určit, odkud detekovaná neutrina cestovala a co bylo jejich zdrojem. Neutrina jen výjimečně reagují s běžnou hmotou, díky tomu mohou nerušeně cestovat na velké vzdálenosti, narozdíl například od světla, které je na cestě ze zdroje k nám absorbováno různými objekty ve vesmíru.

Kromě detekce neutrin bude podmořská struktura, která je na výšku ještě větší než nejvyšší mrakodrap na světě v Dubaji, sloužit i dalším vědeckým oborům od mořské biologie až po geologii. Pro pozorování neutrin se KM3NeT spojí také s antarktickým detektorem IceCube, který sleduje neutrina dopadající na jižní polokouli, vytvoří se tak obrovská globální observatoř.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neutrina

tag icon
Další články z kategorie
Neutrina
Načítám stránku...
x zrušit