Společnost SpaceX na své první zásobovací misi k ISS vypustí také prototyp komerčního satelitu

Společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) se nehodlá soustředit pouze na dopravu zásob a astronautů ve své lodi Dragon, své rakety Falcon hodlá využívat také pro vynášení komerčních družic do vesmíru. Jedním z takových kontraktů je dohoda SpaceX se společností Orbcomm Inc., jejímž předmětem je doprava 18 komunikačních satelitů OG2 na nízkou oběžnou dráhu Země. 28. prosince společnosti zveřejnily letový plán, s prvním startem prototypu satelitů nové generace už v polovině roku 2012.

Falcon 9

Falcon 9 Raketa Falcon 9 byla vyvinuta společností SpaceX pro dopravu malých a středně těžkých nákladů na oběžnou dráhu. Kromě automatické zásobovací lodi Dragon vynáší do vesmíru také komerční satelity. Mezi ostatními raketami vyniká tím, že je opakovatelně použitelná, což snižuje náklady na její provoz.Druhý let Dragonu k ISS by měl proběhnout někdy v polovině roku 2012. Po prvním testovacím letu, který proběhne začátkem roku, půjde o první let se zásobami pro posádku orbitální stanice. Společně s Dragonem vynese raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu také prototyp satelitu OG2. Další dvojice satelitů bude následovat do konce roku a ostatní v následujících dvou letech.

Flotila 29 satelitů společnosti Orbcomm slouží k datovým přenosům po celém světě. Nová generace satelitů OG2 umožní společnosti nastartovat novou službu AIS (Automatic Identification System) pro sledování lodí. Podobné služby z oběžné dráhy nabízí také společnosti Iridium a Globalstar.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
SpaceX