NASA hledá příčinu poruchy v komunikaci s vesmírnou sondou Cassini u planety Saturn
Problémy začaly, když se vesmírná sonda Cassini v prosinci neozvala, tak jak bylo plánováno, když vstoupí do komunikačního okna. Operátoři na Zemi následně odhalili problém s radiovým systémem, který posílá data zpátky na Zemi a jsou nuceni používat záložní komunikační systém. Během následujícího měsíce by mělo proběhnout několik testů, které pomohou určit, zda lze porouchaný systém opravit a přivést zpět k provozu. Je možné, že problémy jsou způsobeny stářím sondy, sonda Cassini krouží kolem Saturnu od roku 2004 a její mise byla už 2 prodloužena.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Cassini
Měsíc Titan se vzdaluje Saturnu 100x rychleji než se doposud předpokládalo
Pomocí dvou nových metod se vědcům podařilo spočítat rychlost, s jakou se od planety Saturn vzdaluje její největší měsíc Titan. Oproti dosavadním odhadům se Titan vzdaluje až stokrát rychleji. Výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu Nature Astronomy.
celý článekNové simulace odhalují komplexní procesy v nitru ledového měsíce Saturnu
Tým vědců z SwRI (Southwest Research Institute) přišel s novým geologickým modelem, který ukazuje, že oxid uhličitý z nitra Enceladu by mohl vznikat na dně tamního oceánu. Počítačová simulace pracovala s analýzou obsahu gejzírů na jižním pólu měsíce, ze kterých uniká zmrzlá voda do volného prostoru na oběžné dráze planety Saturn. Výsledky výzkumu ukazují, že pod ledovou vrstvou Enceladu by se mohly odehrávat složitější procesy, než se původně uvažovalo.
celý článekŠestiúhelník na pólu Saturnu se k překvapení vědců promítá až do vyšších vrstev atmosféry
Už v roce 1980 objevily sondy Voyager na severním pólu planety Saturn podivný útvar ve tvaru pravidelného šestiúhelníku. Až v novém století jej prozkoumala podrobněji sonda Cassini, která kolem Saturnu obíhala 12 let až do loňského září. Na konci mise Cassini vědci zjistili, že hexagon není pouze v oblacích, ale nachází se také vysoko nad nimi, ve stratosféře. To však odporuje tomu, co vědci o atmosféře Saturnu doposud věděli, horní hexagon by neměl existovat.
celý článekNa Enceladu se nacházejí komplexní organické sloučeniny, o detekci života se ale stále ještě nejedná
Malý měsíc Enceladus obíhající planetu Saturn v sobě ukrývá podpovrchový oceán. Podle nově publikované studie v magazínu Nature voda v tomto oceánu obsahuje komplexní organické sloučeniny, které by mohly dokládat existenci podmínek vhodných pro vznik života. Nové závěry vycházejí ze starých dat posbíraných orbitální družicí Cassini, která obíhala Saturn a studovala kromě planety a jejích prstenců také její měsíce.
celý článekVýrazně chladnější oblasti atmosféry Titanu jsou způsobeny složením jeho husté atmosféry
Z dat z orbitální sondy Cassini vědci zjistili, že na jižním pólu Titanu, největšího měsíce planety Saturn, existuje v zimě velmi chladná oblast, která dosahuje teplot až mínus 153 °C. Důvod její existence si však nedokázali vysvětlit, podobné chování totiž neznají u žádné z planet sluneční soustavy. Nová studie naznačuje, že by tento jev mohl být způsoben chemickými procesy v atmosféře, způsobenými látkami s minoritním zastoupením.
celý článekNová měření naznačují, že v chemických reakcích na oběžné dráze Saturnu vzniká metanol
Saturnův měsíc Enceladus má podpovrchový oceán plný vody a organických sloučenin, vyplývá to z měření sondy Cassini, která kolem Saturnu obíhá už přes deset let. Složení je nám známé díky gejzírům na jižním pólu, jejichž obsah sonda analyzovala. Nová, doplňující měření ze Země teď ukazují, že organické sloučeniny chrlené gejzíry do vesmíru dále chemicky reagují, což vede ke vzniku metanolu. Pozorování byla provedena pomocí teleskopu IRAM ve Španělsku, která ukazují v okolí Enceladu vyšší koncentraci metanolu než jakou naměřila sonda Cassini nad samotnými gejzíry.
Ve zbytku roku 2015 se můžeme těšit na nové snímky měsíců Saturnu
V polovině března se vesmírná sonda Cassini vrátila na rovníkovou oběžnou dráhu kolem planety Saturn, která ji zavede do blízkosti jejích měsíců. Poslední dva roky přelétávala sonda Cassini nad póly Saturnu, takže se do roviny, kde obíhají měsíce dostávala jen zřídka. Přiblížila se tedy jen několikrát k největšímu měsíci Titan, u kterého vědci pozorují proměny povrchu se změnami ročních období. Po zbytek roku 2015 zůstane Cassini v rovině měsíců a hned několikrát se přiblíží k Titanu, Enceladu a Dione.
celý článek