SpaceX odkládá první let vesmírné lodi Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici

První let Dragonu k ISS se podle mluvčí společnosti odkládá, kvůli blíže nespecifikovaným příčinám. Oznámení přichází necelý měsíc před plánovaným letem první komerční nákladní lodi k ISS, který se měl uskutečnit 7. února.

Falcon 9

Falcon 9 Raketa Falcon 9 byla vyvinuta společností SpaceX pro dopravu malých a středně těžkých nákladů na oběžnou dráhu. Kromě automatické zásobovací lodi Dragon vynáší do vesmíru také komerční satelity. Mezi ostatními raketami vyniká tím, že je opakovatelně použitelná, což snižuje náklady na její provoz."Věříme, že je několik oblastí, které budou moci těžit z další práce, které pomohou optimalizovat výkon a zajistit větší bezpečnost. Pracujeme nyní s NASA na určení náhradního termínu letu k ISS, mezitím budeme dál analyzovat data a pracovat na zlepšování Dragonu. Na oběžnou dráhu odstartujeme jakmile bude vesmírná loď zcela připravena." Napsala Kirstin Brost Grantham, mluvčí SpaceX, v e-mailu médiím.

Rusko, jako partner mise ISS, dávalo v druhé polovině minulého roku několikrát najevo, že nemusí dovolit zakotvení jakékoliv nové komerční lodi u orbitální stanice, dokud nebude absolutní jistota, že je to bezpečné. Start rakety Falcon 9 s Dragonem už byl několikrát odložen, ať už kvůli nehodě ruského progresu, nebo kvůli plnění milníků stanovených NASA. Přesto dochází k dalšímu odkladu mise, na oběžné dráze totiž platí nastokrát "jednou měř, dvakrát řež".
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Dragon