do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Na Zemi vzácný tellur byl poprvé nalezen ve vzdálených hvězdách

Na začátku, krátce po velkém třesku, byly ve vesmíru 3 chemické prvky: vodík, helium a něco málo lithia. Časem vzniklo v jádrech hvězd nukleární fúzí dalších asi 90 prvků, které se ve vesmíru vyskytují přirozeně. Vědcům z MIT se pomocí spektrální analýzy světla tří starých hvězd podařilo poprvé identifikovat tellur, polovodič, který se na Zemi vyskytuje ve velmi omezeném množství.



Pozorované hvězdy jsou vzdálené několik tisíc světelných let na okraji Mléčné dráhy a jejich stáří se blíží 12 miliardám let. Ke svému zkoumání vědci využili spektrograf na vesmírném teleskopu Hubble, který rozkládá světlo z pozorované hvězdy na spektrum různých vlnových délek, podle kterého vědci určují složení hvězdy.

Společně s tellurem se v pozorovaných hvězdách nachází v podobném množství také baryum a stroncium. Podle studie, kterou vědci publikovali v Astrophysical Journal Letters, odpovídá podobné množství různých těžkých prvků jedné z teorií jejich vzniku, při zvláštním druhu supernovy. Prvky těžší než železo nevznikají jako ty ostatní při hlavní posloupnosti hvězdy, podle této teorie se objevují až při rychlém procesu předcházejícímu explozi supernovy.

Tým vědců, který tellur ve hvězdách objevil, dál pokračuje ve svém výzkumu a snaží se zmapovat vývoj chemických prvků ve vesmíru. Ještě zůstává spousta děr a některé prvky podobné telluru, jako třeba selenium, nebyly doposud ve vesmíru nalezeny.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

tag icon
Další články z kategorie
Hvězdy
Načítám stránku...
x zrušit