do not follow here
Lasery < LIVING fUTURE

Americkým vědcům se podařilo vytvořit rekordně silný laserový paprsek, jaderná fúze už je na dosah

Vědcům v NIF (National Ignition Facility) v Kalifornii se podařilo zlomit rekord v síle laserového paprsku. Minulý týden dokázali spojením 192 samostatných paprsků vygenerovat laserový paprsek o síle 2,03 megajoulu, předchozí rekord byl pouhých 1,875. Konečným cílem laboratoře je zažehnout pomocí tohoto laseru jadernou fúzi, která by generovala více energie, než je do ní vkládáno.Doposud se vědcům podařilo vygenerovat z laseru v NIF jen 1,6 megajoulů a přístroj byl dokonce stavěn na pouhých 1,8 megajoulů. Výsledky z minulého týdne jsou tedy pro vědce velkým úspěchem a dokazují, že laser dokáže pracovat bez poškození sama sebe i v mnohem vyšších energiích, než na které byl projektován. 

Dalším úspěchem je také relativně rychlé zopakování experimentu, za den a půl se už připravoval další paprsek. V konečné fázi experimentů s jadernou fúzí budou vědci potřebovat generovat 15 paprsků za sekundu.

Efektivní termojaderná fúze, které by fyzikové s pomocí tohoto silného laseru chtěli dosáhnout, jim zatím uniká mezi prsty. Doposud musí do reakcí vkládat obrovské množství energie, větší než reakce samotná vygeneruje. Situace při vyrovnaném množství vkládané a generované energie se nazývá ignition point (bod zážehu). Na začátku experimentů před 18 měsíci odhadovali vědci, že už mají k dispozici jedno procento podmínek nutných k dosažení bodu zážehu, dnes už by to mělo být deset procent. Historicky prvního bodu zážehu by mohli dosáhnout ještě letos.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Lasery

tag icon
Další články z kategorie
Lasery
Načítám stránku...
x zrušit