Vědcům se podařilo přivést do kvantového stavu zrcadla observatoře gravitačních vln LIGO

Objekty, které se lidskému oku jeví jako stacionární, ve svém nitru ve skutečnosti ukrývají nespočet vibrujících atomů. Vědci se už dlouhou pokouší tyto vibrace zastavit, aby mohli pozorovat projevy kvantové fyziky. To se doposud dařilo u drobných, nanogramových těles nebo u řídkých oblaků atomů. Nyní se nicméně vědcům poprvé podařilo zcela zastavit vibrace u velkého objektu, využili k tomu observatoř gravitačních vln LIGO.

LIGO, Livingston

LIGO, LivingstonLIGO slouží k detekci drobných deformací časoprostoru, které způsobují interakce extrémně masivních objektů jako jsou černé díry. K tomu je zařízení vybaveno extrémně citlivými přístroji a precizními lasery. A přesně to potřeboval vědecký tým vedený Chrisem Whittlem ke svému pokusu o kompletní zastavení atomů ve velkém objektu.

Nešlo nicméně o objekt, jak jej známe z běžného života. Ve skutečnosti šlo o kombinovaný pohyb 4 zrcadel observatoře LIGO, která pomáhají s detekcí gravitačních vln. Vědcům se podařilo uvést zrcadla do stavu blízkého kompletnímu zastavení. Ekvivalent teploty tohoto objektu byl odhadem 77 nanokelvinů, tedy pouhý kousek od 10 nanokelvinů, při kterých nastává základní pohybový mód (motional ground state).

Tento výzkum vědce přibližuje zkoumání exotických stavů hmoty a jejich vlastností. Kvatnová fyzika by mohla přinést revoluci do komunikačních technologií, počítačů a do dalších oblastí.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Kvantová fyzika