do not follow here
Kvantová fyzika < LIVING fUTURE

Průlom v kvantové fyzice by mohl vést k vytvoření první červí díry

Nový teoretický výzkum ukazuje cestu, jak vytvořit první experimentální červí díru. Mohla by vzniknout v laboratoři pomocí nového kvantového přístupu, který vědci označili jako Counterportation. Ta umožňuje přesunout malý objekt v prostoru bez pohybu částic, které jej tvoří.Červí díra

Jako červí díru vědci označují teoretický objekt, který umožňuje okamžité cestování z jednoho místa časoprostoru na jiné. Tento objekt byl poprvé popsán Albertem Einsteinem a Nathanem Rosenem a bývá podle toho označován také jako Einsteinův–Rosenův most.

Hatim Salih z University of Bristol ve svém výzkumu navrhuje sestavit zařízení, které umožní přenos malého objektu napříč prostorem bez toho, aby se v prostoru pohyboval. V cílovém místě má být tento objekt sestaven zcela odděleně od původního místa.

Pokud se vědcům podaří navržené zařízení sestavit a zprovoznit, umožní jim to testovat teorie kvantové gravitace a jiné fyzikální principy. Kromě toho může přinést nové způsoby prozkoumání základních otázek vesmíru, jako je například pravá povaha časoprostoru. 

Plány na vytvoření skutečné červí díry v laboratoři jsou podle Saliha již v průběhu realizace. Účastní se jich univerzity z Bristolu, Oxfordu a Yorku.

Výsledky výzkumu Hatima Saliha byly začátkem března publikovány ve vědeckém magazínu Quantum Science and Technology.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kvantová fyzika

tag icon
Další články z kategorie
Kvantová fyzika
Načítám stránku...
x zrušit