Sonda Dawn poslala na Zemi nové detailní snímky povrchu Vesty

Vesmírná sonda Dawn pozoruje zblízka planetku Vesta, která se nachází v hlavním pásu asteroidů mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru. Sonda se aktuálně nachází na oběžné dráze kolem 200 metrů nad povrchem a snímá detailně povrch skalnatého tělesa pokrytého až překvapivě množstvím geologických útvarů.

Vesta, detail kráteru

Vesta, detail kráteru Tento relativně mladý kráter má v průměru asi 15 kilometrů a nachází se v nížině Rheasilvia na jižním pólu, která zřejmě vznikla srážkou s velkého tělesem. Snímek vesmírná sonda Dawn z výšky asi 210 kilometrů.Kromě snímání povrchu kamerou s vysokým rozlišením se sonda Dawn zaměřuje také na měření gravitačního pole planetky nebo složení hornin na povrchu. Vesta je jedním z nejsvětlejších objektů ve sluneční soustavě, to je podle vědců zapříčiněno světlým materiálem, který pochází z nitra Vesty a od jejího vzniku prošel jen malými změnami. Přestože se světlý materiál nachází po celé planetce, jeho největší koncentrace je v kráterech a jejich okolí.

V kráterech vidí vědci další geologické útvary, třeba právě vrstvení materiálu různého složení, které je právě v kráterech odkryto (snímek vpravo).

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesta