do not follow here
Dawn < LIVING fUTURE

Dawn opouští Vestu a má namířeno k Ceres, trpasličí planetě ukryté v pásu asteroidů

Vesmírná sonda Dawn příští úterý opustí planetku Vesta a vydá se směrem ke své cílové destinaci, trpasličí planetě Ceres. Cesta od planetky k planetce v pásu asteroidů se možná zdá jako jednoduchá a rychlá záležitost, zabere však dva a půl roku.Dawn není žádný sprinter, od Země sonda odletěla v roce 2007 a k Vestě, která se nachází mezi orbitami Marsu a Jupiteru, doletěla až za necelé čtyři roky (rover Curiosity letěl na Mars půl roku). Cesta k trpasličí planetě Ceres zabere dalšího dva a půl roku, přestože je Ceres na stejné oběžné dráze kolem Slunce jako Vesta.

Sonda Dawn je totiž vybavena iontovým pohonem, který spaluje velmi malé množství paliva a vytváří ne příliš výrazné momentum kupředu. Ve vesmíru ale není tření a tak se pomalu ale jistě rychlost sondy zvyšuje a při nízké hmotnosti dokáže díky vysoké efektivnosti pohonného systému urazit velký kus cesty. Díky této výhodě se Dawn stane první vesmírnou sondou, která bude obíhat dvě různá vzdálená tělesa ve sluneční soustavě.


Vesta objektivy vesmírné sondy Dawn
Na videu se podívejte na dech beroucí průlet nad 3D modelem Vesty, který byl sestaven ze snímků z vesmírné sondy Dawn. Simulovaný přelet nad planetkou divákovi ukáže ta nejzajímavější místa, která sonda zachytila při svém zkoumání Vesty v letech 2011 a 2012. Samotná simulace byla vytvořena v německé vesmírné agentuře DLR.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Dawn

tag icon
Další články z kategorie
Dawn
Načítám stránku...
x zrušit