do not follow here
Ceres < LIVING fUTURE

Povrch trpasličí planety Ceres obsahuje nezvykle velké množství organických sloučenin

Data z mise orbitální sondy Dawn naznačují, že se na povrchu Ceres nachází několikrát více organických sloučenin než v meteoritech bohatých na uhlík nalezených na Zemi. Ceres má unikátní složení: až 20 % hmotnosti materiálu na povrchu a těsně pod ním tvoří uhlík, který je jedním ze základních stavebních atomů organických sloučenin. Sonda Dawn v předchozích letech nalezla na Ceres také například vodu a amoniak, což vědce vede k závěru, že na trpasličí planeta Ceres by mohly probíhat geologické procesy.



Nový nález publikovaný ve vědeckém časopise Nature Astronomy podporuje teorii o existenci chemických procesů pod povrchem Ceres. Sonda Dawn identifikovala na povrchu také světlé soli, které jsou ve výrazném kontrastu s jinak tmavým prostředím. 

Dalším z nálezů jsou potom jílovité horniny, které vznikají za přítomnosti vody. Ta by mohla být přítomna v kombinaci s dalšími sloučeninami pod povrchem Ceres. Přítomnost zmíněných látek vede vědce k závěru, že trpasličí planeta Ceres mohla vzniknout v chladném prostředí za oběžnou drahou planety Jupiter a na své současné místo v pásu asteroidů se posunula díky gravitační interakci s větším tělesem.

Mise vesmírné sondy Dawn byla ukončena 1. listopadu poté, co sondě došlo palivo. V poslední fázi obíhání kolem Ceres se sonda přiblížila až na 35 kilometrů povrchu a snímala jej v bezprecedentním detailu. I díky této blízkosti se podařilo objevit první detekovaný pohyb na povrchu Ceres, jde zřejmě o sesuv hornin na okraji jednoho z kráterů.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o poslední fázi mise Dawn

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Ceres

tag icon
Další články z kategorie
Ceres
Načítám stránku...
x zrušit