Povrch trpasličí planety Ceres obsahuje nezvykle velké množství organických sloučenin

20. 12. 2018
Data z mise orbitální sondy Dawn naznačují, že se na povrchu Ceres nachází několikrát více organických sloučenin než v meteoritech bohatých na uhlík nalezených na Zemi. Ceres má unikátní složení: až 20 % hmotnosti materiálu na povrchu a těsně pod ním tvoří uhlík, který je jedním ze základních stavebních atomů organických sloučenin. Sonda Dawn v předchozích letech nalezla na Ceres také například vodu a amoniak, což vědce vede k závěru, že na trpasličí planeta Ceres by mohly probíhat geologické procesy.
Nový nález publikovaný ve vědeckém časopise Nature Astronomy podporuje teorii o existenci chemických procesů pod povrchem Ceres. Sonda Dawn identifikovala na povrchu také světlé soli, které jsou ve výrazném kontrastu s jinak tmavým prostředím.
Dalším z nálezů jsou potom jílovité horniny, které vznikají za přítomnosti vody. Ta by mohla být přítomna v kombinaci s dalšími sloučeninami pod povrchem Ceres. Přítomnost zmíněných látek vede vědce k závěru, že trpasličí planeta Ceres mohla vzniknout v chladném prostředí za oběžnou drahou planety Jupiter a na své současné místo v pásu asteroidů se posunula díky gravitační interakci s větším tělesem.
Mise vesmírné sondy Dawn byla ukončena 1. listopadu poté, co sondě došlo palivo. V poslední fázi obíhání kolem Ceres se sonda přiblížila až na 35 kilometrů povrchu a snímala jej v bezprecedentním detailu. I díky této blízkosti se podařilo objevit první detekovaný pohyb na povrchu Ceres, jde zřejmě o sesuv hornin na okraji jednoho z kráterů.
Poslední fáze mise Dawn přináší nevídané detaily z trpasličí planety Ceres
18. 7. 2018 Do konce mise vesmírné sondy Dawn zbývá pár měsíců, operátoři očekávají, že jí dojde palivo někdy mezi srpnem a říjnem tohoto roku. V poslední fázi mise obíhá sonda pouhých 35 kilometrů nad povrchem trpasličí planety Ceres a posílá na Zemi snímky s doposud neviděnými detaily. Jedním z hlavních cílů v této fázi mise je kráter Occator, kde se nachází nejzářivější skvrny, které jsou rozesety po povrchu Ceres.
Bílé oblasti na trpasličí planetě Ceres obsahují zejména uhličitan sodný a chlorid amonný, které se zatím neznámými procesy dostávají na povrch. V posledních měsících vědci získávají ze sondy Dawn evidenci o procesech způsobených dopadem meteoritů, sesuvy hornin a také kryovulkanismu. To vše ukazuje na Ceres jako geologicky aktivní těleso, jehož nitro i povrch prochází postupnými změnami a určitým cyklem.
Další nová data však mají ještě následovat, sonda nyní měří gama záření, neutronovou aktivitu a také gravitační pole Ceres.
Po skončení mise, zůstane Dawn na oběžné dráze Ceres, nebude však již aktivní. V průběhu mise bylo zvažováno několik různých zakončení mise, mezi nimi odlet od Ceres a průlet kolem planetek Pallas, nebo Adeona. Nakonec ale bylo rozhodnuto, že sonda zůstane s trpasličí planetou Ceres při jejím přiblížení Slunci. Dawn zůstane na stabilní oběžné dráze, aby nehrozilo že se s Ceres srazí a způsobí kontaminaci.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích